Zaključna konferenca projekta Krepitve osebne odgovornosti v zaporskem sistemu za trajnost v družbi
Dogodek je združil predstavnike zaporskih sistemov Republike Slovenije in Republike Hrvaške, izobraževalce ter zaposlene v zaporih, ki so sodelovali v pilotnih izvedbah trajnostnega izobraževanja. Na konferenci so bili predstavljeni dosežki projekta, konkretni primeri trajnostnih praks v zaporih ter izkušnje udeležencev, ki so pridobili nova znanja o ravnanju z viri, trajnostnem življenjskem slogu in njihovi praktični uporabi v zaporskem okolju.
V okviru projekta je nastala tudi knjižica Dobrih navad trajnostnih praks, ki vsebuje konkretne nasvete za dvig trajnostnosti na šestih ključnih področjih: vpliv posameznika na spremembe, v zdravem telesu zdrav duh in zdravo okolje, odpadki in reciklaža, sredstva za čiščenje in higiena, hrana in voda ter energija. Knjižica bo služila kot priročnik za zaposlene in izobraževalce v zaporih, ki želijo trajnostne prakse vključiti v svoje vsakodnevne rutine in delo z zaprtimi osebami.
V slovenskem zaporskem sistemu podpiramo in spodbujamo vključevanje trajnostnih praks pri delu z zaprtimi osebami. Izpostavimo lahko primere zelenih praks, ki so projektnim partnerjem služili tudi kot primeri dobrih praks, kot denimo samooskrba za pridelavo hrane in samooskrba energije v Zavodu za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni; delovne terapije, kjer učitelji spodbujajo zaprte osebe k reciklaži in izdelavi izdelkov iz recikliranega materiala ter tudi nadomestni zapor v Ljubljani, ki bo energetsko učinkovitejši ter bo omogočal zaposlenim in učiteljem pogoje za trajnostne projekte, v katere bodo lahko vključevali zaprte osebe. Pomemben vidik projekta je tudi krepitev mednarodnega sodelovanja, kar nam omogoča pregled že obstoječih dobrih trajnostnih praks v zaporskem sistemu in izmenjavo izkušenj s tujimi strokovnjaki.