Prepovedana pirotehnika se pogosto kupuje prek spleta v tujini
O tej problematiki so se pogovarjali predstavniki ministrstev za notranje zadeve ter za gospodarstvo, turizem in šport (MGRT), Tržnega inšpektorata Republike Slovenije (TIRS), Finančne uprave Republike Slovenije in Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (AKOS).
Državljani prek spleta v tujini kupujejo zlasti vse vrste in oblike petard kategorij F2 in F3, pa tudi celo tiste izdelke, ki so namenjeni le strokovno usposobljenim osebam. Tuji ponudniki na spletu ponujajo vse vrste in kategorije pirotehničnih izdelkov in niso seznanjeni s prepovedanimi pirotehničnimi izdelki v posamezni državi. Prav tako ne preverjajo niti starosti kupca niti urejenosti prodaje izdelka v državi, iz katere kupec prihaja. Uporaba pirotehničnih izdelkov, kupljenih prek spleta pri tujem ponudniku, je lahko zelo nevarna, saj navodila za uporabo niso napisana v slovenskem jeziku, poleg tega uporabniki kupujejo pirotehnične izdelke, katerih uporaba za fizične osebe je v Sloveniji prepovedana. Zato prihaja do nesreč in hudih poškodb, še zlasti pri mladostnikih.
Dostava pirotehničnih izdelkov, nabavljenih prek spleta v tujini, do kupca s strani ponudnikov poštnih storitev je v nasprotju z Zakonom o poštnih storitvah. Ta med drugim določa, da je v poštnih pošiljkah prepovedano pošiljati eksplozivne, vnetljive, radioaktivne ali druge nevarne snovi. Pirotehnični izdelki pa nedvomno takšne snovi vsebujejo. Dostavo pirotehničnih izdelkov do kupca tako največkrat izvajajo kurirske službe.
V Sloveniji je prodaja pirotehničnih izdelkov prek spleta mogoča le, če ima ponudnik veljavno dovoljenje za promet s pirotehničnimi izdelki. Poleg tega mora poskrbeti tudi za dostavo do kupca preko lastnih trgovcev, ki imajo certifikat o strokovni usposobljenosti za delo s pirotehničnimi izdelki, saj imajo po Zakonu o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih le ti pravico ugotavljati starost kupca.
Zaradi nevarnosti nakupa pirotehničnih izdelkov prek spleta in zaradi nemogočega nadzora nad prodajo oziroma nakupom teh izdelkov smo na Ministrstvu za notranje zadeve pri evalvaciji Direktive 2013/29 z 12. junija 2013 o harmonizaciji zakonodaj držav članic v zvezi z dostopnostjo pirotehničnih izdelkov na trgu (prenovitev) v letu 2024 izpostavili težave zaradi prodaje pirotehničnih izdelkov prek spleta. Predlagali smo, da bi se spletna prodaja pirotehničnih izdelkov morala prepovedati z direktivo.
Poleg tega smo v okviru evalvacije te direktive izpostavili tudi različno ureditev prodaje, posesti in uporabe pirotehničnih izdelkov v nacionalnih predpisih držav članic, predlagali zaostritev tehničnih zahtev v smislu povečanja varnostne razdalje in znižanja vsebnosti sestavin za pokanje ter prepoved certificiranja istega pirotehničnega izdelka v različnih kategorijah.
Na Ministrstvu za notranje zadeve bomo pripravili spremembe Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. Kljub intenzivnim medijskim kampanjam in okrepljenemu nadzoru žal še vedno prihaja do nesreč in hujših poškodb, še zlasti pri mladoletnikih.
Predstavniki MGRT, AKOS in TIRS so opozorili, da je nabavo pirotehničnih izdelkov, ki jih fizične osebe naročijo po spletu in so poslani po pošti znotraj evropskega prostora, zelo težko nadzirati. Edina rešitev je v harmonizaciji nacionalnih ureditev držav članic Evropske unije in osveščanje državljanov tako o pravilni uporabi pirotehničnih izdelkov kot tudi o prepovedanih izdelkih.