Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Strokovni posvet o spremembah Zakona o varstvu javnega reda in miru

Na Ministrstvu za notranje zadeve smo organizirali strokovni posvet o pripravi novega Zakona o varstvu javnega reda in miru. Zbrane je uvodoma nagovoril minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar.

Pripravljamo nov Zakon o varstvu javnega reda in miru, ki je bil predhodno noveliran zgolj dvakrat od sprejetja v letu 2006. Pri tem sodelujemo tudi z drugimi deležniki, saj je nujno, da se pogovarjamo, poslušamo in slišimo,« je povedal minister in dodal: »V sodelovanju z vami želimo pripraviti tak zakon, ki odraža duh časa. Tako bo zakon boljši in učinkovitejši za izvajanje.«

Ob tem je minister izrazil zadovoljstvo, da so se na vabilo na strokovni posvet odzvali vsi ključni deležniki. Poleg predstavnikov ministrstva in Policije so bili prisotni tudi župan blejske občine in predstavniki ljubljanske občine, združenja mestnih občin, skupnosti občin, medobčinskih inšpektoratov in redarstev, policijskih sindikatov in Fakultete za varnostne vede.

Na posvetu so se zavzeli za rešitve v okviru sprememb Zakona o varstvu javnega reda in miru, v katerem so opredeljena tista ravnanja, ki predstavljajo kršenje javnega reda in miru in ki posledično na protipraven način posegajo v ustavno zagotovljene pravice drugih.

Med drugim se s spremembami osredotočamo na področje urejanja zbiranja prostovoljnih prispevkov, kjer se na novo določa prepoved zbiranja prispevkov na vsiljiv način. S spremembami se med drugim osredotočamo na področje nasilja v družini, za nasilno in drzno vedenje proti družinskim članom so predvidene višje globe kot za nasilno in drzno vedenje proti drugim osebam. Ločeno se obravnava prekrške na športnih prireditvah, za tovrstne prekrške pa se predvidevajo višje globe. Dodatno se sankcionira nedostojno vedenje v obliki razkazovanja spolnih organov na javnem kraju, kjer je večja koncentracija ljudi ali se nahajajo otroci.

Razprava na posvetu se je predvsem osredotočila na problematiko kampiranja in prenočevanja. S spremembami je predvideno, da se prekrška, ki urejata prepoved kampiranja in prenočevanja, združita v en člen. Predvideva se globa, ki je predpisana za odstranitev vozila ob neupoštevanju ukaza uradne osebe, odstranitev vozila pa plača lastnik ali uporabnik vozila. Udeleženci so predlagali, da se materija uredi z občinskimi odloki, glede vseh podrobnosti pa bo treba še poiskati ustrezne rešitve.

Odgovornost za prijavo prekrškov z elementi nasilja v gostinskem lokalu se prenaša na zaposlenega v gostinskem lokalu, ki je v času kršitve dejansko prisoten v lokalu. Podrobneje se v zakonu določajo prekrški, ki so storjeni z namenom vzbujanja nestrpnosti. Prekrškovnim organom se daje tudi pooblastilo, da se za prekrške, pri katerih je globa predpisana v razponu, te izrekajo višje od minimalno predpisane, kar je v skladu z 52. členom Zakona o prekrških. Predpisujejo se tudi nove globe za posamezne prekrške v evrskih zneskih.

Udeleženci so v nadaljevanju posveta predlagali, da se v zakonu uredijo bagatelne tatvine na način, da se čim bolj optimizira vodenje postopkov policije in pravosodnih organov po vzoru nekaterih primerjalnopravnih ureditev.

Predlog novega Zakona o varstvu javnega reda in miru bo predvidoma maja letos predložen v obravnavo na Vladi Republike Slovenije.