Začetek javne razprave o strategiji razvoja socialne ekonomije za obdobje 2025–2035
Predlog strategije na osnovi nacionalne zakonodaje in priporočil evropskih institucij opredeljuje ključne pojme, kot so socialna ekonomija, načela socialne ekonomije in družbene inovacije ter strateške cilje, ki bodo ključno prispevali k razvoju socialne ekonomije v Sloveniji. Ti cilji so:
- povečana prepoznavnost socialne ekonomije in socialnega podjetništva,
- povečane možnosti za razvoj, delovanje in krepitev organizacij socialne ekonomije in socialnih podjetij,
- razvito podporno okolje socialne ekonomije in socialnega podjetništva,
- profesionalizirane organizacije socialne ekonomije in socialna podjetja.
Doseganje izbranih ciljev bo prispevalo k oblikovanju ugodnega ekosistema za razvoj socialne ekonomije, ki bo tako lahko tvorno prispevala k ekonomskemu in družbenemu napredku oziroma ustvarjanju pogojev blaginje v Sloveniji. Prispevalo pa bo tudi k oblikovanju novih priložnosti za organizacije socialne ekonomije, da bodo lahko celostno sledile svojim načelom in poslanstvu.
Predlagano besedilo strategije podrobneje opredeljuje tudi operativne cilje za doseganje strateških ciljev, prednostna področja delovanja organizacij socialne ekonomije ter načine za spremljanje in merjenje napredka pri doseganju ciljev strategije. Poleg tega vključuje tudi predlog aktivnosti države in lokalnih skupnosti pri spodbujanju razvoja socialne ekonomije ter podrobnejšo analizo stanja socialne ekonomije, ki je bila uporabljena kot podlaga za oblikovanje strateških ciljev strategije.
Predlagano besedilo strategije razvoja socialne ekonomije za obdobje 2025–2035 je oblikovano skladno z določili Zakona o socialnem podjetništvu, ki določa, da Svet za socialno ekonomijo pripravi strategijo. Ta zajema analizo potreb in smeri možnega razvoja socialne ekonomije, temelje politike razvoja, strateške razvojne cilje in glavna področja razvoja socialne ekonomije, vlogo države in njenih institucij ter občin pri izvajanju določene politike in doseganju razvojnih ciljev. Strategijo sicer na predlog Sveta za socialno ekonomijo in po posvetovanju s socialnimi partnerji, socialnimi podjetji in drugimi organizacijami civilne družbe sprejme vlada za obdobje desetih let.
Oblikovanje nacionalnih celovitih strategij, s katerimi se bo priznavalo in spodbujalo socialno ekonomijo, predvideva tudi Akcijski načrt za socialno gospodarstvo, ki ga je objavila Evropska komisija decembra 2021, in sicer predvsem z namenom povečanja vloge socialne ekonomije in razvoja ugodnega ekosistema za njen razvoj. Poleg tega oblikovanje (nacionalne) strategije predvideva tudi Priporočilo Sveta EU o razvoju okvirnih pogojev za socialno gospodarstvo, ki je bilo sprejeto 27. novembra 2023.
Javna razprava o predlogu Odloka o strategiji razvoja socialne ekonomije za obdobje 2025–2035 bo trajala do vključno ponedeljka, 24. marca 2025. Vsi zainteresirani lahko svoja mnenja in predloge podajo prek spletnega portala eDemokracija, kjer je predlog objavljen, ali neposredno na elektronski naslov gp.mgts@gov.si v roku 30 dni od objave na portalu eDemokracija, s pripisom »Pripombe na predlog Odloka o strategiji razvoja socialne ekonomije za obdobje 2025–2035«.
Javni posvet za zainteresirane deležnike bo organiziran predvidoma 10. marca 2025 in bo namenjen diskusiji o njihovih predlogih mnenjih in pripombah na predlog odloka oziroma strategije razvoja socialne ekonomije. Vse informacije o javnem posvetu bodo v objavljene na spletni strani ministrstva.