Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Državna sekretarka dr. Gabrič je sodelovala na zasedanju Sveta OZN za človekove pravice v Ženevi

Državna sekretarka dr. Melita Gabrič se je v Ženevi udeležila 58. zasedanja Sveta OZN za človekove pravice. Ob robu je sodelovala na dogodku v so-organizaciji Slovenije in Agencije OZN za ženske ter na sestanku v podporo Ukrajini. Poleg tega se je srečala z namestnico visokega komisarja OZN za človekove pravice in s slovenskimi znanstveniki v Evropski organizaciji za jedrske raziskave.
Državna sekretarka dr. Melita Gabrič nastopa na Svetu za človekove pravice, zraven ostali delegati

Državna sekretarka dr. Melita Gabrič | Avtor: MZEZ

1 / 2

Državna sekretarka dr. Melita Gabrič je v nastopu pred Svetom Organizacije združenih narodov (OZN) za človekove pravice uvodoma poudarila pomen 80. obletnice OZN, zavezanost človekovim pravicam in multilateralizmu. Povedala je, da kljub zavezi Nikoli več in spominjanju obletnic grozodejstev, kot sta bila holokavst med drugo svetovno vojno in genocid v Srebrenici, po svetu potekajo številni konflikti – od Ukrajine do Sudana in Bližnjega vzhoda. »Človekove pravice so temelj za mir in varnost. Vsak posameznik ima pravico živeti brez strahu in zatiranja,« je še poudarila državna sekretarka.

Poleg tega je izrazila podporo Slovenije Svetu OZN za človekove pravice in Uradu visokega komisarja Združenih narodov za človekove pravice pri prizadevanjih za obravnavo kršitev človekovih pravic, spodbujanja pravičnosti in preprečevanja grozodejstev v prihodnje. Pri tem je opozorila na pomen prevencije, ki z zgodnjim ukrepanjem omogoča preprečevanje zaostrovanja konfliktov in zaščito človekovega dostojanstva.

Glede prednostnih tem Slovenije v Svetu OZN za človekove pravice je posebej poudarila pomen glasu žensk, varstva njihovih pravic in podporo njihovemu vodenju na vseh področjih ter spomnila na 30. obletnico Pekinške deklaracije in izhodišč za ukrepanje ter 25. obletnico prve resolucije Varnostnega sveta OZN o ženskah, miru in varnosti. Dodala je, da je treba okrepiti obravnavo vrzeli na področju varstva pravic starejših, saj bodo lahko starejši le tako polno uživali svoje pravice in sodelovali v družbi. Glede pomena udejanjanja pravice do čistega, zdravega in trajnostnega okolja je povedala, da degradacija okolja vpliva na vse, še posebej najbolj ranljive. Ob zaključku je dr. Gabrič omenila kandidaturo Slovenije za članstvo v Svetu OZN za človekove pravice za obdobje 2026–2028 in pozvala k skupnim prizadevanjem za izgradnjo sveta, kjer bodo pravice vsakega posameznika spoštovane, varovane in izpolnjene.

Ob robu zasedanja je državna sekretarka nastopila na dogodku na visoki ravni, ki ga je Slovenija soorganizirala v sodelovanju z Agencijo OZN za ženske, in obeležitvi tretjega leta ruske agresije na Ukrajino. V sklopu obiska v Ženevi je državna sekretarka dr. Gabrič opravila pogovore z namestnico visokega komisarja OZN za človekove pravice, namestnico generalne direktorice Mednarodne organizacije za migracije, vodjo ženevske pisarne Agencije OZN za ženske, generalnim direktorjem Genewa Water Hub in direktorjem Agencije OZN za begunce za Evropo. O znanstveni diplomaciji pa je govorila s slovenskimi znanstveniki v Evropski organizaciji za jedrske raziskave.

58. zasedanje Sveta OZN za človekove pravice bo potekalo med 24. februarjem in 4. aprilom 2025. Svet bo obravnaval zaskrbljujoče stanje človekovih pravic v številnih državah po svetu, med drugim v Ukrajini, na okupiranih palestinskih ozemljih, v Siriji, Demokratični ljudski republiki Koreji, Mjanmaru, Afganistanu, Iranu, Sudanu, Južnem Sudanu, Venezueli, Maliju, Eritreji, Haitiju in Nikaragvi.

Slovenija bo skupaj z Maldivi, Kostariko, Marokom in Švico vložila tematsko resolucijo o pravici do čistega, zdravega in trajnostnega okolja, s poudarkom na oceanih. Z Argentino, Brazilijo, Gambijo in Filipini bo oblikovala resolucijo o pravicah starejših, z ostalimi državami EU pa predlagala resolucijo o svobodi veroizpovedi in prepričanja ter resolucije o stanju človekovih pravic v Demokratični ljudski republiki Koreji, Mjanmaru in Belorusiji.

Kot članica Varnostnega sveta OZN bo Slovenija med zasedanjem proaktivno opozarjala na stanje človekovih pravic po svetu, podpirala visoke mednarodne standarde na področju enakosti spolov, opolnomočenja žensk in deklic ter zagovarjala njihovo dosledno upoštevanje. Pozorno bo spremljala vsebine povezane z otrokovimi pravicami in podnebnimi spremembami ter zagovarjala aktivno sodelovanje predstavnikov civilne družbe.

Na tokratnem zasedanju bo na letni razpravi o otrokovih pravicah Slovenijo zastopala otroška predstavnica.

Ob robu bosta Slovenija in Nemčija organizirali sestanek Skupine prijateljic otrokovih pravic s posebno predstavnico generalnega sekretarja OZN za nasilje nad otroki. Slovenija bo kot so-organizatorka ali kosponzorka sodelovala še pri številnih drugih dogodkih s prednostnih zunanjepolitičnih vsebin.

Slovenija ima v Svetu OZN za človekove pravice trenutno status države opazovalke in kandidira za članstvo za obdobje 2026-2028.