Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Ministrica Fajon na College of Europe: Globalni izzivi zahtevajo močno voditeljstvo in enotno Evropo

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je obiskala College of Europe v belgijskem mestu Brugge, kjer je imela predavanje o krepitvi vloge Evropske unije in Varnostnega sveta Združenih narodov pri soočanju z globalnimi izzivi. Srečala se je tudi z rektorico tega uglednega evropskega inštituta Federico Mogherini in s slovenskimi študenti, ki letos tam študirajo.
Ministrica govori pred množico

Ministrica Fajon na College of Europe | Avtor: MZEZ

1 / 2

»V interesu Slovenije kot male države je svet, ki temelji na mednarodnem pravu, v središču katerega so Združeni narodi. Naše sporočilo pri delovanju v Varnostnem svetu Združenih narodov je, da pri mirnem reševanju konfliktov potrebujemo močno voditeljstvo,« je v svojem predavanju poudarila ministrica Fajon. Z refleksijo je govorila o tem, kako je Slovenija kandidirala za nestalno članstvo v Varnostnem svetu Združenih narodih in potem prevzela to pomembno vlogo, z zavezo, da bomo pošteni posredniki in da bomo vse krize ocenjevali z enakimi načeli – spoštovanje mednarodnega prava in varstvo človekovih pravic.

»V današnjih turbulentnih časih, z nepredvidljivimi izjavami in dejanji mednarodnih akterjev, imamo občutek, da vse bolj prevladuje realna moč posameznih držav, medtem ko se pomen multilateralizma zmanjšuje. Vendar ravno zato mora Evropa ostati enotna in z odločnostjo ter kredibilnostjo odgovarjati na sodobne globalne izzive, kot so vojna v Ukrajini, konflikt na Bližnjem vzhodu in druge aktualne krizne razmere v svetu,« je poudarila slovenska zunanja ministrica. Pri tem po njenih besedah potrebujemo načrt za Evropo, v katerem se moramo prioritetno osredotočiti na varnost, strateška partnerstva, učinkovitost odločanja in pospešitev procesa širitve Evropske unije: »Poiskati moramo nove načine učinkovitega delovanja in povezovanja z zavezniki. Geostrateška nujnost je, da se Evropa okrepi in razširi.«

»To ni čas, da obupujemo, temveč se bolj osredotočimo na odločno vodenje. Pri tem pa ne gre za to, da čakamo na popolne pogoje; temveč gre za sprejemanje drznih, načelnih odločitev v času negotovosti. Kot bodoči diplomati in voditelji morate razumeti, da z voditeljstvo pomeni tudi odgovornost – do svoje države, do svojih kolegov in do mednarodne skupnosti,« je v zaključku predavanja slovenska zunanja ministrica položila na srce študentov College of Europe.

College of Europe, ustanovljen leta 1949, je najstarejša izobraževalna institucija za podiplomski študij na področju evropskih integracij, ki izobražuje številne študente iz evropskih držav in jih uspešno pripravlja za bodoče kariere v evropskih institucijah in nacionalnih administracijah na področju evropskih zadev. Z letom 2022 je slovenska vlada ponovno omogočila polne štipendije za slovenske študente na College of Europe, trenutno tam študirajo trije, v prihodnjem letu pa se bodo državna podpora Slovenije še povečala in omogočila študij petim slovenskim študentom, od tega dve na novoustanovljenem kampusu v Tirani.