Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Podpis pogodb o sofinanciranju programov na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja

Minister za obrambo mag. Borut Sajovic in predstavniki nevladnih organizacij, ki delujejo na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja, so danes na Ministrstvu za obrambo slovesno podpisali pogodbe o sofinanciranju programov na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja za leto 2025.

Minister je v svojem nagovoru poudaril, da v teh organizacijah opravljajo pomembno in dragoceno delo, saj so močna opora vsem tistim, ki so jih pomembni dogodki v naši preteklosti, katerih pozitivne posledice vsi cenimo, močno zaznamovali.

S sofinanciranjem programov želimo omogočiti dostop do zdravstvenih, socialnih in rehabilitacijskih storitev ter podpreti aktivnosti, ki prispevajo k ohranjanju dostojanstva, socialne vključenosti in dobrega počutja upravičencev tako v Republiki Sloveniji kot v zamejstvu. Prav tako želimo predstaviti zgodovinsko izročilo sodržavljanom in predvsem mlajšim generacijam. Naša dolžnost je, da se zavzemamo za pravice in interese vojnih invalidov ter žrtev vojnega nasilja, obenem pa spodbujamo solidarnost in spoštovanje do njihovega prispevka v družbi.

V letu 2025 bo devet nevladnih organizacij, ki so izpolnjevale pogoje po javnem razpisu za sofinanciranje programov na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja, prejelo naslednje zneske:

  • Društvo vojnih invalidov Gorenjske 19.210,40 evra,
  • Zveza društev civilnih invalidov vojn Slovenije 59.708 evrov,
  • Združenje vojnih invalidov in svojcev padlih 1991 47.766,40 evra,
  • Zveza vojnih invalidov NOV Trst 27.258 evrov,
  • Zveza koroških partizanov in prijateljev protifašističnega odpora 25.181,20 evra,
  • Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije 36.344 evrov,
  • Zveza društev vojnih invalidov Slovenije 60.227,20 evra,
  • Društvo izgnancev Slovenije 1941–1945  44.651,20 evra,
  • Društvo taboriščnikov - ukradenih otrok 12.800 evrov.

Ministrstvo za obrambo bo prek Sektorja za vojne veterane, vojne invalide in žrtve vojnega nasilja Direktorata za vojne veterane in vojaško dediščino tem nevladnim organizacijam v letu 2025 v obročnih nakazilih izplačalo skupno 333.146,40 evra.

Opažamo, da sodelujoče organizacije z veliko predanostjo izvajajo programe pomoči ter tako prispevajo k bolj vključujoči in pravični družbi. Tako dosegamo pomembne premike pri izboljšanju razmer za življenje tistih, ki so v preteklosti utrpeli hude preizkušnje.

Na podpisu so poleg ministra za obrambo Republike Slovenije mag. Boruta Sajovica sodelovali predstavniki nevladnih organizacij, ki delujejo na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja, in sicer Društva izgnancev Slovenije 1941–1945, Združenja vojnih invalidov in svojcev padlih 1991, Zveze društev vojnih invalidov Slovenije, Društva taboriščnikov - ukradenih otrok, Društva vojnih invalidov Gorenjske, Zveze društev civilnih invalidov vojn Slovenije in Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije. Na tem področju delujejo še Zveza vojnih invalidov NOV Trst, Zveza koroških partizanov in prijateljev protifašističnega odpora ter uslužbenci Direktorata za vojne veterane in vojaško dediščino, ki vsebinsko skrbijo za to področje.

V kulturnem programu je nastopil pihalni kvintet Orkestra Slovenske vojske, slovesnost je povezovala Mateja Trunk Hrvatin.

Skupinska fotografija ministra in podpisnikov pogodb v dvorani generala Maistra

V letu 2025 devet nevladnih organizacij izpolnjuje pogoje po javnem razpisu za sofinanciranje programov na področju vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja | Avtor: Vekoslav Rajh

1 / 2