Pregled dezinformacij: Težava merjenja časa
Na dnevnem redu voditeljev skupine G7 so bile izjave in javni nagovori voditeljev EU, s katerimi so izkazali spoštovanje ukrajinski neomajnosti pred namerno in brutalno invazijo Rusije, največjo vojno v Evropi po drugi svetovni vojni.
In vendar, v ostrem nasprotju s prvotno zmagoslavnim tonom Moskve, je ob tretji obletnici v prokremeljskih televizijskih studiih vladala skoraj popolna tišina. Kot da obsežna vojna sploh ne obstaja, zgolj »posebna vojaška operacija«, ki naj bi jo izzvala Ukrajina in ki naj ne bi imela nikakršnega vpliva na samo Rusijo.
Kremeljski razširjevalci dezinformacij so zaobšli omembo treh let vojne in se temu vprašanju izognili. Namesto tega so napadali sankcije EU ter ustvarjali pretirano optimistično podobo o ruskem gospodarstvu. Poleg tega so še naprej demonizirali Ukrajino ali pa prevzeli vlogo žrtve in lažno obtoževali Evropo agresivnih načrtov proti Rusiji.
Ista stara kognitivna disonanca glede sankcij
Poleg izražanja solidarnosti z Ukrajino je EU sprejela že 16. sveženj sankcij proti Rusiji. Sveženj je usmerjen v sistemsko pomembne sektorje ruskega gospodarstva, vključno z energetiko, trgovino, transportom, infrastrukturo in finančnimi storitvami.
In tako je kremeljska dezinformacijska mašinerija znova začela prepakirati svoje stare narative o sankcijah. Prisoten je bil obvezen samozavesten ton, ki trdi, da tako kot prejšnjih 15 svežnjev tudi te sankcije ne bodo imele nobenega vpliva na rusko gospodarstvo. Nekateri so izkoriščali različne pristope k sankcijam, da bi ustvarili vtis razkola med EU in ZDA ali pod vprašaj postavili enotnost znotraj EU. Drugi, kot tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova, so ponovno uporabili staro dezinformacijsko trditev, da sankcije bolj škodijo EU kot Rusiji, ali jih prikazovali kot posledico rusofobije. Trditve Zaharove so namenjene tako domačemu ruskemu občinstvu kot tujini, saj skušajo preusmeriti pozornost od krhkega stanja ruskega gospodarstva.
Skupna nit večine prokremeljskih manipulacij o sankcijah pa je bila osredotočenost na posameznike in sektorje, ki jih sankcije EU neposredno zadevajo, namesto na dejstvo, da so te omejevalne ukrepe uvedli proti Rusiji kot državi. Kremelj skuša ustvariti vtis, da ruska država zaradi sankcij nima razloga za skrb.
Evropa – nov ‘zlobnež’ na prizorišču
Seveda se tudi najbolj zaslepljeni prokremeljski propagandisti niso mogli izogniti temi 24. februarja 2022 in treh let vojne. Zakoni fizike so neizprosni, čas teče naprej, ne glede na to, ali ga Kremelj priznava ali ne.
Zato so se številni prokremeljski mediji, da bi se lotili 'slona v sobi' brez njegovega dejanskega priznavanja, osredotočili na mednarodno podporo Ukrajini ob 24. februarju, da bi prikazali Ukrajino kot izgubljen primer, diskreditirati njene podpornike in prikazali Rusija kot tista, ki je pravzaprav prava žrtev.
V vseh teh razpravah je bilo očitno, da je Kremelj našel novega 'zlobneža'. Če je v preteklosti odgovornost za agresijo pripisoval nejasnemu kolektivnemu Zahodu ali Natu, zdaj vidi priložnost za razkol v transatlantski enotnosti. Zato se vse bolj osredotoča na prikaz Evrope kot glavnega agresorja in vojnega hujskača.
Lažno prevzemanje vloge žrtve je že dolgo ena izmed glavnih taktik Kremlja za obtoževanje drugih, da so začeli vojno, ki jo je Rusija sprožila pred tremi leti. Zdaj, ko Moskva na videz izraža interes za mir, da bi spodkopala mednarodno podporo Ukrajini, kremeljski razširjevalci dezinformacij iščejo nove načine, kako lažno obtožiti Evropo agresije.
Čas se izteka … a ne za Ukrajino
Kremelj bi si na vsak način želel, da bi svet verjel, da je čas na strani Rusije. Čeprav imajo prokremeljski propagandisti očitne težave z dojemanjem časa, pa število žrtev, ki jih je Rusija utrpela v zadnjih treh letih, govori enako glasno kot datumi na koledarju.
Mit o nepremagljivosti Rusije, ki je osrednji del tega zavajajočega narativa, se prav tako ruši, saj so se najvišji kremeljski diplomati v naglici odpravili v Riad in skušali izkoristiti prvo priložnost za izhod iz vojne, ki jo je Rusija začela pred tremi leti.
Ne pustite se zavesti – na novo odkrito zanimanje Kremlja za diplomatske rešitve ni usmerjeno v zagotavljanje miru, temveč v ohranitev ruskih osvojenih ozemelj v Ukrajini in preprečitev bližajočega se gospodarskega zloma. Čas se morda res izteka, a ne nujno za Ukrajino. Tri leta ukrajinskega odpora in vztrajnosti so dokaz za to.
Tudi na radarju EUvsDisinfo ta teden:
- Baltske države: Kremelj že dolgo uporablja ruske energetske vire kot orodje vpliva, izsiljevanja in včasih celo prisile. Pogosto poročamo o vedno prisotnih dezinformacijskih poskusih Moskve, da bi energijo uporabljala kot orožje. Zato ni bilo presenečenje, da je ob odklopu baltskih držav iz elektroenergetskega omrežja, ki jih je povezovalo z Rusijo in Belorusijo (BRELL – Belorusija, Rusija, Estonija, Latvija, Litva), Kremelj takoj lansiral znane dezinformacijske narative. Med drugim je Ruska tiskovna agencija (rusko Telegrafnoye agentstvo Sovetskogo Soyuza – TASS) trdila, da bo izstop Litve iz BRELL-a škodoval njenemu gospodarstvu. V resnici baltske države že od maja 2022 ne kupujejo več električne energije iz Rusije, odklop pa je bil izključno tehnične narave in ni imel pomembnega gospodarskega vpliva. Priključitev na omrežje EU povečuje energetsko neodvisnost in zmanjšuje tveganje ruskih motenj v oskrbi.
- Nemčija: Če Kremelj kaj dobro obvlada, je to vmešavanje v volitve. Medtem ko je ruski bizarni spektakel, ki se predstavlja kot volitve, pogosto zaznamovan z očitnimi prevarami, so tuje volitve redno tarča kremeljskih manipulacij z informacijami in vmešavanja. Tako je bilo tudi v primeru nedavnih volitev v nemški Bundestag. Kremeljski informacijski manipulatorji so tedne pred volitvami poskušali sejati razdor in sprevračati javno dojemanje političnih razmer. Toda vmešavanje se ne konča z oddajo volilnih glasovnic. Kremelj običajno poskuša diskreditirati rezultate, če mu ti niso po godu. Po pričakovanjih zdaj njegovi propagandni kanali širijo lažne trditve, da so bile glasovnice stranke Alternativa za Nemčijo (nemško Alternative für Deutschland - AfD) uničene. Seveda so te trditve neutemeljene in so jih že ovrgli preverjevalci dejstev pri Deutsche Welle, nemški medij BILD in državni volilni uradnik iz Hamburga. Mimogrede, podobne lažne obtožbe je Moskva širila tudi po volitvah v Evropski parlament junija 2024 – več o tem v naši analizi (v angleščini).
- Ukrajina: Osnovno pravilo prokremeljske dezinformacije bi lahko povzeli takole: kadar si v dvomih, nasprotnike obtoži nacizma. Dosledno smo dokumentirali, kako Kremelj zlorablja nacizem kot orožja informacijske manipulacije (v angleščini). Kljub temu ta taktika ostaja eno glavnih orodij kremeljskih propagandistov, še posebej ko gre za napade na Ukrajino. Ko torej slišimo absurdne trditve, da je nacistična Nemčija ideološki predhodnik sodobne »nacistične Ukrajine«, vemo, da gre za popolno izmišljotino. Ruska obsedenost s prikazovanjem Ukrajine kot nacistične države služi kot opravičilo za trenutno invazijo ter kot preusmerjanje pozornosti od lastne zgodovinske prtljage. Kremelj že dolgo izkrivlja zgodovinska dejstva, da bi okrepil svojo legitimnost, še posebej v povezavi s svojo vlogo v drugi svetovni vojni.
Avtor: EUvsDisinfo | 27. februar 2025
Novičnik je v angleškem in slovenskem jeziku s povezavami na novice dostopen na spletni strani EUvsDisinfo.