Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Direktor podjetja Cosylab na veleposlaništvu v Washingtonu

27. februarja se je direktor podjetja Cosylab, Mark Pleškom na veleposlaništvu srečal z veleposlanikom Iztokom Mirošičem. Pogovarjala sta se o sodelovanju Slovenije z Združenimi državami na področju industrije fuzijske energije.

27. aprila se je direktor podjetja Cosylab, Mark Pleškom na veleposlaništvu srečal z veleposlanikom Iztokom Mirošičem. Pogovarjala sta se o sodelovanju Slovenije z Združenimi državami na področju industrije fuzijske energije.

V Washingtonu je namreč med 25. in 26. februarjem 2025 potekala konferenca Asociacije za industrijsko fuzijo, katere se je udeležilo tudi slovensko podjetje Cosylab, ki je dobavitelj programske opreme startup podjetjem, ki razvijajo fuzijo s privatnim rizičnim kapitalom. Direktor in soustanovitelj Cosylaba, Dr. Mark Pleško, je imel odmeven nastop na panelu o dobavnih verigah, kjer je občinstvo navdušil s pronicljivo analizo potrebe po zgodnji standardizaciji.

Glavno sporočilo konference je bilo, da lahko pričakujemo priklop prvih elektrarn na fuzijo v naslednjih desetih letih, kar je izjemna prilika tako za Cosylab, kot druga slovenska podjetja in raziskovalce v tej domeni.

Senator Virginije in direktor bostonskega podjetja Commonwealth Fusion sta na konferenci napovedala, da se bo prva prototipna naprava gradila v Virginiji. ZDA se globoko zavedajo, da je fuzijska energija ključnega pomena za nadaljnji vodstveni položaj ZDA v svetu.