Poslanica ministra Simona Maljevca ob 8. marcu
Drage ženske in vsi, ki verjamete v enakost.
Osmi marec ni zgolj praznik, temveč opomin na dolgo in neprekinjeno zgodovino boja za pravice žensk. Na ta dan se spominjamo tovarniških delavk v New Yorku, ki so zahtevale boljše delovne pogoje, sufražetk, ki so se borile za volilno pravico, trboveljskih delavk, ki so pri nas prve opozarjale na položaj žensk delavk in drugih bork po vsem svetu, ki so v vsakem obdobju zgodovine premikale meje mogočega. V Sloveniji smo lahko ponosni na dediščino delavskega organiziranja in Narodno-osvobodilnega boja, ki je ženskam prinesla ne le enakopravnost na papirju, temveč tudi možnost politične in ekonomske participacije.
A boj še zdaleč ni končan. Danes, ko napredku in civilizaciji grozijo skrajno desne politike, smo priča nevarnemu krčenju pravic žensk – napadi na reproduktivne pravice, na socialno državo in na dostop do kakovostnih javnih storitev so poskusi, da bi ženske znova potisnili v podrejeni položaj, na rob družbe. Izjemno pomembno je, da ljudje vseh narodnosti, barv kože, spolov in prepričanj aktivno sodelujemo v procesu ohranjanja pravic žensk.
Hkrati pa ne smemo pozabiti na ženske, ki vsak dan opravljate delo, brez katerega naša družba ne bi delovala. Poklici v socialnem varstvu, zdravstvu in izobraževanju so še vedno pretežno na plečih žensk in v družbi prepogosto premalo cenjeni. Usklajevanje poklicnega življenja z večino nevidnih gospodinjskih opravil, ki jih ženske še vedno nesorazmerno prevzemate, pomeni dvojno obremenitev. Feministka Simone de Beauvoir je nekoč dejala: »Ženska se ne rodi, temveč to postane.« To pomeni, da družbene strukture ustvarjajo in ohranjajo neenakost – ter da jih lahko - in moramo! - skupaj spremeniti.
Boju za pravice žensk lahko vsakdo prispeva v skladu s svojimi možnostmi. Kot minister za solidarno prihodnost se trudim prispevati k tem boju – z gradnjo neprofitnih stanovanj, ki bodo ženskam omogočila večjo ekonomsko neodvisnost, in z razvojem dolgotrajne oskrbe, da skrb za bližnje ne bo več nevidno in neplačano breme žensk.
Na današnji dan se zato ne le spomnimo zgodovine, ampak se zavežimo k dejanjem! Za enakost, za dostojanstvo, za prihodnost, v kateri boste imele ženske vse možnosti, ki vam pripadajo.
Solidarno naprej!