Okrogla miza z naslovom Vpliv obcestnih oglasnih panojev na osredotočenost voznikov
Okroglo mizo, ki je potekla 11. marca 2025, je organizirala Agencija za varnost prometa. Na okrogli mizi so poleg predstavnikov Inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo (IRSKGLR) sodelovali tudi strokovnjaki in predstavniki Agencije za varnost prometa (AVP), Direkcije za infrastrukturo na področju upravljanja cest, Direkcije za avtoceste na področju prometne varnosti, Filozofske fakultete v Ljubljani s področja prometne psihologije, Inšpekcije za infrastrukturo, županja občine Kranjska Gora, predstavniki civilne iniciative »Očistimo slovenijo oglasnih panojev« ter predstavnik podjetja za oglaševanje in marketing.
Cilj okrogle mize je bil s pomočjo rezultatov spletne raziskave AVP osvetliti vpliv obcestnih oglasnih panojev na pozornost voznikov med vožnjo, predstaviti zakonodajo, izzive in primere dobrih praks ter predlagati ukrepe, ki bi prispevali k ureditvi tega področja in izboljšanju prometne varnosti. Predstavljene so bile tudi glavne ugotovitve inšpekcijskih služb, ki z nadzorom aktivno sodelujejo pri reševanju problematike nelegalne postavitve oglasnih panojev.
Inšpekcija za kmetijstvo (inšpekcija), ki deluje v okviru IRSKGLR, izvaja nadzor nad legalnostjo postavitve oglasnih panojev na kmetijskih zemljiščih na podlagi Zakona o kmetijskih zemljiščih (Uradni list RS, št. 71/11 – uradno prečiščeno besedilo, 58/12, 27/16, 27/17 – ZKme-1D, 79/17, 44/22 in 78/23 – ZUNPEOVE). Inšpekcija vodi postopke za postavljene oglasne panoje na zemljiščih, ki so po občinskih prostorskih načrtih opredeljeni kot kmetijsko zemljišče in ne na vseh zemljiščih. Na podlagi prijav v letu 2024 so obravnavali 129 zadev glede postavitve nelegalnih oglasnih panojev na kmetijskih zemljiščih ali na kmetijskih objektih. Pri tem je bilo izdanih 38 ureditvenih odločb o odstranitvi ter 8 odločb o prekrških zoper pravne in odgovorne osebe pravne osebe v višini 13.500 EUR. Zaradi neizvrševanja upravne odločbe o odstranitvi panojev je bilo izdanih 12 sklepov o dovolitvi izvršbe, v treh primerih se je izvršba izvajala po drugi osebi, v devetih pa z denarno prisilitvijo.
IRSKGLR ugotavlja, da se število oglasnih panojev na kmetijskih zemljiščih z leti povečuje, pri čemer se največ kršitev izvaja ob urbanih naseljih ter ob prometno obremenjenih cestah in avtocestah. Za odstranjevanje oglasnih panojev so poleg IRSKGLR pristojni tudi drugi organi v sklopu svojih pristojnosti.