Odprtje razstave Inovativne zgodbe žensk s podeželja
Otvoritveni dogodek je potekal v okviru mednarodnega projekta angleško Female-Led Innovation in Agriculture and Rural Areas - FLIARA, ki poudarja vse pomembnejšo, a pogosto spregledano vlogo žensk pri uvajanju inovacij in izboljšanju kakovosti življenja v podeželskih skupnostih. Projekt je usmerjen v raziskovanje novosti, ki jih s svojimi svežimi pristopi in praksami vpeljujejo ženske v kmetijstvo in širše evropsko podeželje. Na razstavi so vključeni tematski plakati, povezani z aktivnostmi in vlogo žensk na slovenskem podeželju.
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušič je povedala, da čeprav ženske predstavljajo le okoli 30 odstotkov nosilk kmetij v Evropi (v Sloveniji pa komaj petino), njihova vloga pri razvoju podeželja presega te številke. So nosilke sprememb, podjetnice, pobudnice inovativnih praks in graditeljice močnih skupnosti, a pogosto ostajajo nevidne:
»Zavedamo se, da imajo kmetice, podjetnice na podeželju na svoji poti številne prepreke, izzive. Prevečkrat ostajajo manj prepoznavne v kmetijstvu in javnem življenju, čeprav imajo pomembno vlogo pri vodenju in razvoju kmetij in delovanju podeželskih skupnosti. Poleg tega mnoge nosijo dvojno odgovornost – skrbijo za kmetijo in družino, kar zahteva veliko prilagajanja in energije.«
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je razstavo pripravilo v sodelovanju s Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani. Projekt FLIARA je predstavila dr. Barbara Lampič iz Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, ki je dejala, da želi projekt dati močnejši glas inovacijam, svežim pobudam, svežim pristopom v evropskem kmetijstvu in tudi na podeželju.
»Vsi partnerji si prizadevamo, da se prek projekta in aktivnosti, kot je ta razstava, prepoznajo pobude žensk, ki pogosto, ne le preoblikujejo podeželske ekonomije, temveč prispevajo k bolj trajnostnim in prožnim podeželskim skupnostim,« je dejala Lampič.
Projekt FLIARA financira raziskovalni program Horizon Europe, vključuje pa petnajst partnerjev javnih in zasebnih organizacij iz devetih evropskih držav. Triletni projekt (2023–2025) koordinira Univerza v Galwayu na Irskem, iz Slovenije pa v projektni konzorcij vstopa Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani z raziskovalkami Oddelka za geografijo in Oddelka za psihologijo.