Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Vabilo: Dogodek o Ukrajini, 28. 3. 2025 v Planici

Vabimo vas, da se nam pridružite na prihajajoči konferenci o priložnostih slovenskega gospodarstva za sodelovanje pri obnovi Ukrajine, kjer boste imeli priložnost neposredno vzpostaviti stik z ukrajinskimi poslovnimi in vladnimi predstavniki.

Rok za prijavo je 25. marec 2025.

Prejeli boste navodila o možnostih partnerstva v državi in raziskali ključne sektorje, vključno z energijo, logistiko, infrastrukturo, varnostjo in obrambo. Konferenca bo zagotovila vpogled v strategije za zmanjšanje tveganja naložb in trgovine v trenutnih razmerah.

Cilj dogodka je pomagati podjetjem razumeti, kakšne so njihove priložnosti pri obnovi in okrevanju Ukrajine. Udeleženci bodo slišali mnenja ukrajinskih in slovenskih strokovnjakov. Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.

Rok za prijavo: 25. marec 2025 preko spletne strani SPIRIT.

Kakšni so načrti za gospodarsko obnovo Ukrajine?

Naša pomoč je bila tudi v zadnjih mesecih namenjena najnujnejši preskrbi z energijo ter krepitvi uničene kritične infrastrukture kot so popravila, zamenjava opreme ter izboljšave glede delovanja sistema in infrastrukturnih objektov. Slovenija s svojimi dejavnostmi med drugim pomaga tudi pri naporih Ukrajine, da se čimprej razminirajo tudi kmetijske in industrijske površine.

Slovenija podpira finančni instrument EU za Ukrajino (Ukraine Facility) za obdobje 2024–2027, v vrednosti 50 mrd EUR v obliki nepovratnih sredstev in garancij za posojila Ukrajine. Instrument  omogoča izvedbo načrta ukrajinske vlade za dvig gospodarske rasti in je namenjen podpori delovanju države, obnovi, reformam in modernizaciji ter podpori Ukrajini na njeni evropski poti. Eden od treh stebrov instrumenta je naložbeni okvir za Ukrajino, ki je namenjen privabljanju zasebnih in javnih naložb v okrevanje in obnovo Ukrajine ter podpira izvajanje načrta. S tem EU daje spodbudo investicijam in lajša gospodarsko sodelovanje z Ukrajino, ki je že v teku od začetka vojne.

Pričakujemo, da se bodo v projekte obnove ukrajinskega gospodarstva bolj aktivno vključila tudi slovenska podjetja, saj je krepitev zasebnega sektorja ena od prioritet okrevanja Ukrajine. Pri začetnih korakih potrebujejo tudi pomoč in podporo naše države. Pomemben korak je že bil storjen s strani SID banke, ki podjetjem pri poslovanju z Ukrajino nudi storitev zavarovanja poslov.

Zaradi visokih varnostnih in poslovnih tveganj je sicer interesa podjetij manj. Pričakujemo, da bo Evropska komisija v bodoče močneje vzpodbudila tudi "mikro" pristop k obnovi Ukrajine, saj so njene potrebe zelo velike. Tudi slovenska podjetja bodo sčasoma sama prepoznala večji poslovni interes na hitro rastočem trgu, ki se bo postopoma konsolidiral. Kljub težkim pogojem je nekaj slovenskih podjetij že danes konkretno vključeno v projekte obnove Ukrajine.