Fajon in Gerapetritis v Ljubljani potrdila prijateljske odnose med Slovenijo in Grčijo

Ministrica Fajon z ministrom za zunanje zadeve Helenske republike Giorgosom Gerapetritisom | Avtor: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
Pogovarjala sta se tudi o dvostranskih odnosih, Ukrajini, Bližnjem vzhodu, širitvi Evropske unije in o Zahodnem Balkanu.
Ministra za zunanje zadeve Slovenije in Grčije sta ob svojem srečanju v Ljubljani potrdila prijateljske in partnerske odnose med obema evropskima, sredozemskima in pomorskima državama, ki se v zadnjih letih še krepijo na bilateralni, evropski in multilateralni ravni. Kot podobno misleči državi članici Evropske unije vzdržujeta kontinuiran dialog in redno dinamiko obiskov, kjer prepoznavata skupne točke in vrednote v EU, Sredozemlju in Natu.
»Izmenjava naših stališč o aktualnih mednarodnih temah je zelo pomembna predvsem v luči letošnjega sočasnega članstva Slovenije in Grčije v Varnostnem svetu Združenih narodov. Zavezani smo evropskim vrednotam, mednarodnemu pravu, multilateralizmu, človekovim pravicam, demokraciji in solidarnosti med državami članicami, pri številnih vprašanjih smo podobno misleči in pogosto sodelujemo,« je povedala ministrica Fajon. V tem kontekstu sta se ministra Fajon in Gerapetritis pogovarjala o aktivnostih v zvezi z iskanjem miru v Ukrajini. »Pozdravljamo včerajšnji telefonski pogovor med ameriškim predsednikom Trumpom in ruskim predsednikom Putinom kot korak v pravo smer in neke vrste dokaz, da se diplomacija in pogovori vračajo v ospredje. To je torej priložnost za mir, Slovenija se zavzema za pravičen in trajen mir, ker bo samo tak mir tudi vzdržen,« je poudarila Fajon.
Minister Gerapetritis je v Slovenijo prišel direktno s petstrankarske mirovne konference na temo ciprskega vprašanja, ki je pod pokroviteljstvom Združenih narodov potekala v Ženevi. Ministra sta govorila o reševanju ciprskega vprašanja ter predvidenih nadaljnjih korakih. »Ciprsko vprašanje je na dnevnem redu Varnostnega sveta Združenih narodov že več kot 60 let. Slovenija podpira angažma generalnega sekretarja in vse napore za oblikovanje politične rešitve. Upamo, da se bo na osnovi včerajšnjih dogovorov lahko gradilo naprej. Veseli nas, da je generalni sekretar Združenih narodov napovedal tudi imenovanje posebnega odposlanca za ciprsko vprašanje,« je povedala ministrica Fajon.
Po besedah zunanjih ministrov Slovenije in Grčije obe državi spodbujata regionalno in čezmejno sodelovanje, posebej v Sredozemlju in na Zahodnem Balkanu. »Na Zahodnem Balkanu skupaj delujemo v smeri stabilnosti in približevanja evroatlantskim povezavam držav te regije. Dodatno priložnost za okrepljeno sodelovanje in usklajevanje glede aktualnih zadev pa ponuja forum MED9, ki povezuje sredozemske države članice EU in ki mu letos prvič predseduje Slovenija,« je povedala slovenska zunanja ministrica.
»Podobno kot Slovenija Grčija podpira širitveni proces Evropske unije na Zahodni Balkan, pri čemer vztrajamo pri uravnoteženem pristopu EU do držav te regije, za vse pa naj veljajo isti kriteriji. Proces in tempo morata biti realistična, izpolnjevanje pogojev za polno članstvo pa dosledno, individualistično in reverzibilno,« je povedal grški zunanji minister Gerapetritis.
Ministra sta govorila tudi o obojestranski želji po krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama. Blagovna menjava znaša nekaj več kot 550 milijonov evrov, storitvena menjava pa je v letu 2023 znašala 175 milijonov evrov. V Sloveniji si želimo več neposrednih naložb iz Grčije. Slovenija in Grčija vidita priložnosti na področju energetike in okoljskih tehnologij, krožnega gospodarstva, informacijsko-komunikacijske tehnologije, digitalizacije, kmetijstva, farmacevtske industrije in logistike, tudi povezovanje pristanišč Koper in Pirej/Solun. Ministra sta napovedala gospodarsko delegacijo, sprva grških podjetnikov v Sloveniji, ki bo korak na poti uresničevanja konkretnejših priložnosti za krepitev gospodarskega sodelovanja.
Oba sta izrazila zadovoljstvo nad podatki, ki govorijo o vzponu turizma: Slovenijo je v letu 2024 obiskalo preko 18.500 grških turistov, medtem ko je Grčija druga najbolj priljubljena turistična destinacija Slovencev – tja se odpravi okrog 60.000 Slovencev letno. Zato je bila po njunem mnenju vzpostavitev letalske povezave Ljubljana-Atene s strani Aegean Airlines zelo dobra poteza.
Gre za četrti dvostranski obisk grškega zunanjega ministra v Sloveniji doslej (prejšnji obiski 1993, 1998 in 2020).