Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Podatki kot gonilo razvoja in argumentirane razprave

Meseca marca vsako leto obeležujemo Mednarodni dan odprtih podatkov, zato se v tem mesecu zvrstijo številne aktivnosti, s poudarkom informirati javnost o pomenu prostega dostopa do podatkov za razvoj sodobne in inovativne družbe. Z izrazom odprti podatki označujemo informacije in podatke, ki so ne le javno dostopni, temveč tudi objavljeni tako, da jih vsakdo lahko enostavno uporablja in deli.
Grafični prikaz računalnika, na katerem piše "Odprti podatki za boljše rešitve"

Odprti podatki so ključni za krepitev zaupanja državljanov v vsakokratno vlado. Podatki omogočajo tudi hitrejši odziv na potrebe družbe.

V dobi digitalizacije in hitrega tehnološkega napredka so podatki gorivo, ki poganja inovacije in omogoča razvoj novih rešitev za družbene izzive. Dostop do kakovostnih, točnih in ažurnih podatkov je ključen za raziskovalce, podjetnike, novinarje in širšo javnost.

Odpiranje podatkov pomeni, da javne institucije omogočijo dostop do svojih informacij na pregleden in enostaven način. Za državo odpiranje podatkov javnega sektorja pomeni krepitev transparentnosti, pa tudi omogočanje boljšega upravljanja in spremljanja izvajanja politik, kakor tudi učinkovitejšo porabo javnih sredstev. Odprti podatki so ključni za krepitev zaupanja državljanov v vsakokratno vlado. Podatki omogočajo tudi hitrejši odziv na potrebe družbe.

Odprti podatki so tudi temelj za razvoj pametnih mest in digitalizacije javnih storitev. Podjetja lahko na podlagi odprtih podatkov javnega sektorja razvijajo aplikacije, ki izboljšujejo kakovost življenja – od prometnih rešitev, okoljskih analiz, do izboljšav na področju zdravstva in izobraževanja.

Ministrstvi za javno upravo in digitalno preobrazbo na področju odpiranja podatkov javnega sektorja vodita številne aktivnosti kot so: so-urednikovanje Nacionalnega portala odprtih podatkov OPSI, organizirata različne delavnice in srečanja s tega področja, hekatone in podobno.

Na Ministrstvu za javno upravo smo še posebej ponosni na tradicionalno sodelovanje s slovenskimi fakultetami, kjer v okviru semestrskih obveznosti študenti pripravljajo aplikacije na podlagi odprtih podatkov javnega sektorja. Že več let sodelujemo s Fakulteto za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani, Fakulteto za upravo Univerze v Ljubljani, Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, Fakulteto za organizacijske vede Univerze v Mariboru in drugimi.

Skupaj s partnerji vsako leto organiziramo tudi številne hekatone, v okviru katerih udeleženci izdelujejo aplikacije, vizualizacije in digitalne rešitve na podlagi odprtih podatkov javnega sektorja. Tema letošnjega hekatona so digitalni dvojniki, izzivi pa: vesoljski izziv, ki vključuje analiziranje satelitskih posnetkov, s pomočjo katerih bodo udeleženci razvijali pametne modele in napovedi (npr. napovedovanje podnebnih sprememb, optimizacijo kmetijstva, analizirali urbano rast itd.). Drugi izziv je splošni, v okviru slednjega pa bodo udeleženci lahko izbirali med izzivi s področja zdravja in dobrega počutja, socialnih pravic in enakih možnosti ter tajnostne prihodnosti. Tretji izziv, ki ga je pripravil sponzor, pa se dotika področja delovanja farmacevtske družbe, in sicer zdravja ter dobrega počutja. Glavni organizator hekatona je Akademska in raziskovalna mreža Slovenije (Arnes), soorganizatorji pa poleg Ministrstva za javno upravo in Ministrstva za digitalno preobrazbo tudi Slovensko društvo za informatiko, Fakulteta za računalništvo in informatiko Ljubljana, Slovenska skupnost za odprto znanost, UNESCO in drugi.

Na Ministrstvu za javno upravo opravljamo tudi skrbništvo nad Katalogom informacij javnega značaja, ki vključuje seznam podatkovnih zbirk, ki jih vodijo državni organi in organi lokalnih skupnosti. Seznam je objavljen na portalu OPSI in je pomemben vir informacij za vse, ki želijo pridobiti podatke in jih uporabiti za raziskave, analize ali razvoj novih storitev.