Uradno odprtje Hudičeve brvi v Škofji Loki

Državna sekretarka dr. Kegljevič Zagorc in župan Radinja na odprtju brvi | Avtor: Ministrstvo za naravne vire in prostor
"Nova brv sicer ni med največjimi investicijami popoplavne obnove, je pa dober primer racionalne in odporne gradnje, ki že upošteva vplive podnebnih sprememb, hkrati pa ima seveda velik simbolni pomen, predvsem za prebivalce Škofje Loke." dr. Lidija Kegljevič Zagorc
Po ocenah Občine Škofja Loka so imeli v poplavah 4. avgusta 2023 za približno 24 milijonov evrov škode. Za najnujnejšo sanacijo po katastrofalnih poplavah je občina Škofja Loka v prejšnjem in letošnjem letu porabila nekaj manj kot 8 milijonov evrov, ki jih je pridobila iz predhodnega programa odprave posledic zaradi poplav in plazov.
Ministrstvo za naravne vire izpolnjuje zavezo, da ima redno komunikacijo z občinami in jih bolj vključuje v pripravo načrta del na vodotokih. Z Občino Škofja Loka tako poteka priprava investicijske dokumentacije ter izvedba vseh postopkov za sklenitev pogodb za vse tiste objekte, ki so že sanirani. Med temi je tudi Hudičeva brv - nov sodobni leseni most, ki ima zaradi ustrezne nosilnosti jekleno konstrukcijo, skrito pod pohodno leseno površino.
Po programu Vlade bodo v tem letu na območju občine Škofja Loka in porečjih rek v okolici potekala dela na številnih objektih. Za obnovo poškodovane vodne infrastrukture bo tako na tem območju namenjenih kar 14 milijonov evrov. Večja investicija je v načrtu na porečju Poljanske Sore, in sicer protipoplavna ureditev od Puštala do sotočja Selške Sore ter Sore do Suhe v Občini Škofja Loka. Projekt je ocenjen na 11 milijonov evrov in bo financiran iz sredstev Načrta za okrevanje in odpornost. Izdelana je projektna dokumentacija, pridobljenih je že 93 odstotkov vseh potrebnih zemljišč. Odkupljeni so tudi 4 objekti, ki so predvideni za odstranitev. Pogoj za izvedbo projekta je pridobitev manjkajočih zemljišč, za katera trenutno že tečejo usklajevanja z lastniki. V kolikor vseh zemljišč ne bo mogoče pridobiti pravočasno, se bo k izvedbi projekta pristopilo v več fazah.
Poleg sanacijskih del in investicij bodo potekala tudi redna vzdrževalna dela. V prejšnjem letu so na manjših vodotokih na območju Poljanske Sore potekale številne sanacije v vrednosti več kot 4 milijone evrov. V letu 2025 je za vzdrževanje namenjenih 4,5 milijona evrov.