Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Minister Kumer na bilateralnih srečanjih v Trstu:krepitev sodelovanja na področju okolja in energije

Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer se je danes udeležil podpisa Memoranduma o sodelovanju med Agencijo RS za okolje (ARSO) in Deželno agencijo za varstvo okolja Avtonomne dežele Furlanije - Julijske krajine (ARPA FVG). Ob tej priložnosti je obiskal tudi Slovensko deželno gospodarsko združenje (SDGZ) in se srečal s predsednikom Furlanije - Julijske krajine Massimilianom Fedrigo.
Podpisnika sedita za mizo in podpisujeta memorandum. Minister Kumer in Fabio Scoccimarro stojita v ozadju. Za njima evropska, slovenska in italijanska zastava.

Podpis Memoranduma o sodelovanju med Agencijo RS za okolje in Deželno agencijo za varstvo okolja Avtonomne dežele Furlanije - Julijske krajine | Avtor: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo

1 / 3

Minister je obisk začel z udeležbo na slovesnosti ob podpisu Memoranduma, kjer je skupaj z deželnim odbornikom za okolje, energijo in trajnostni razvoj Fabiom Scoccimarrom poudaril pomen čezmejnega sodelovanja pri varstvu okolja in trajnostnem razvoju. Memorandum sta podpisala generalni direktor Agencije RS za okolje Jože Knez in generalna direktorica ARPA Anna Lutman. »Podpis tega sporazuma je jasen dokaz, da naše partnerstvo prinaša konkretne rezultate in dobre prakse,« je ob tem izpostavil minister Kumer.

V nadaljevanju obiska se je srečal s predstavniki Slovenskega deželnega gospodarskega združenja (SDGZ), ki kot član Zamejske gospodarske koordinacije igra ključno vlogo pri spodbujanju gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Furlanijo - Julijsko krajino. Pogovor je bil osredotočen na krepitev gospodarskih vezi in podporo podjetjem v regiji.

Obisk je minister sklenil s srečanjem s predsednikom Furlanije - Julijske krajine Massimilianom Fedrigo, s katerim sta razpravljala o strateških projektih na področju energije, še posebej o obnovljivih virih. Oba sogovornika sta izrazila politično podporo projektu Severno-jadranske vodikove doline (angleško North Adriatic Hydrogen Valley - NAHV), ki ima ključno vlogo pri energetski preobrazbi regije in razvoju vodikovih tehnologij.

»Naš cilj je trajnostni razvoj in energetska neodvisnost. Projekt NAHV predstavlja pomemben korak v smeri spodbujanja lokalne proizvodnje vodika in krepitev čezmejnega sodelovanja. Prepričan sem, da bomo s skupnimi močmi še dodatno okrepili to partnerstvo in prispevali k zeleni prihodnosti,« je ob koncu obiska poudaril minister Kumer.