Vpliv ukrepov na število čakajočih
Na trinajstih (13) področjih je tako z Uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za posamezno leto (Uredba) določeno minimalno število prvih pregledov, ki jih mora opraviti posamezni izvajalec. Ta ukrep je prinesel pozitivne rezultate - število čakajočih in število nedopustno čakajočih na prvi pregled se je zmanjšalo.
Podatki kažejo, da se je, na podlagi zgoraj omenjenih finančnih spodbud, v obdobju od 31. avgusta 2024 do 28. februarja 2025 število nedopustno čakajočih na prvi pregled zmanjšalo za 7.790 oz. 22,4 odstotka.
Podatki kažejo tudi, da se je v enakem obdobju število nedopustno čakajočih na vse prve preglede zmanjšalo z 158.814 na 143.412, torej za 15.402 oz. za 9,7 odstotkov.
Ob tem opozarjamo, da primerjamo samo podatke od avgusta 2024 naprej zato, ker je s 1. avgustom 2024 začel veljati spremenjen Pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah – podatki o številu nedopustno čakajočih pred in po spremembi pravilnika zato niso primerljivi. Sprememba pravilnika predstavlja pomemben korak v organizaciji in upravljanju čakalnih seznamov. Statistika po novi metodologiji kaže, koliko pacientov na čakalnem seznamu realno čaka nad dopustno čakalno dobo. Pred spremembo pravilnika so vse naročene, ki so ob vpisu dobili datum termina nad dopustno čakalno dobo, takoj šteli kot nedopustno čakajoče – čeprav so mogoče v procesu čakanja dobili termin in prišli na vrsto znotraj dopustne čakalne dobe.
Zaradi vseh ukrepov Ministrstva za zdravje, kot npr. finančne spodbude, širitev timov, širitev programov, boljše vrednotenje programov, smernice napotovanja itd., se je začela upočasnjevati tudi rast števila vseh čakajočih.
Podatki kažejo, da je število vseh čakajočih od januarja 2022 strmo raslo, od 31. avgusta 2024 pa se je rast vseh čakajočih upočasnila.
Naj ob tem opozorimo, da na Ministrstvu za zdravje spremljamo čakalne dobe na podatkih, ki jih pridobimo od Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Pri analizah čakalnih dob na Ministrstvu za zdravje upoštevamo vrste zdravstvenih storitev, ki so predmet spremljanja čakalnih seznamov. Javno objavljena poročila Nacionalnega inštituta za javno zdravje pa vsebujejo omejen nabor vrst zdravstvenih storitev, ki so vsebinsko blizu nekdanjemu sistemu Načas.