Ministrstvo za naravne vire in prostor obiskal veleposlanik Kanade François Lafrenière
Državni sekretar Miran Gajšek je veleposlaniku predstavil ključna področja delovanja ministrstva ter aktualne projekte. V okviru srečanja sta se pogovarjala o procesu obnove države po katastrofalnih poplavah leta 2023 ter o prizadevanjih Slovenije, da tudi skozi obnovo poveča svojo odpornost na izredne dogodke, ki so posledica podnebnih sprememb. Sogovornika sta se dotaknila tudi aktualnih geopolitičnih sprememb in se strinjala, da sta mednarodno sodelovanje ter krepitev transparentnih trgovinskih in gospodarskih vezi med državami izrednega pomena.
V tej luči je bil omenjen trgovinski sporazum CETA (angleško Comprehensive Economic and Trade Agreement) med Evropsko unijo in Kanado kot eden ključnih elementov gospodarskega sodelovanja, saj odpira nove poslovne priložnosti za slovenska podjetja na kanadskem trgu ter krepi stabilnost, transparentnost in predvidljivost mednarodnih gospodarskih odnosov.
Ob tej priložnosti je državni sekretar Miran Gajšek poudaril: »Obisk veleposlanika Kanade je pomembna priložnost za nadaljnjo krepitev prijateljskih vezi med državama ter za poglobljeno razpravo o ključnih vprašanjih, kot je sporazum CETA. Verjamemo, da je odprt dialog ključ do razumevanja in vzajemnega sodelovanja, ki bo prineslo koristi obema državama. Pri tem je za Slovenijo bistvenega pomena, da ohranimo trajno zaščito pitne vode, ki je ena izmed temeljnih pravic naših državljanov. Ob tem si prizadevamo za čim hitrejšo ratifikacijo sporazuma CETA, vendar želimo pred tem odpraviti vse pomisleke javnosti.«
Državni sekretar Gajšek je poudaril, da kljub številnim prednostim, ki jih prinaša sporazum CETA, v Sloveniji ostajajo odprta vprašanja glede zaščite pitne vode. Pitna voda je v Sloveniji ustavna pravica, ki določa, da ima vsakdo pravico do pitne vode. Zagotavljanje njene trajne zaščite je zato ključnega pomena za državo in njene prebivalce.
Da bi zagotovili skladnost med gospodarskimi interesi in zaščito naravnih virov se bo Slovenija morda odločila, da bo pred ratifikacijo pridobila še mnenje Ustavnega sodišča o skladnosti sporazuma CETA z ustavo. S tem država izraža svojo zavezanost transparentnemu in odgovornemu pristopu pri obravnavi sporazuma, z upoštevanjem širših interesov slovenske javnosti ter zaščito naravnih virov.