Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Na področju javnih storitev v Sloveniji najbolj zadovoljni z izdajo in s podaljšanjem dokumentov

Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) razvija skupno metodologijo za merjenje zadovoljstva državljanov s ključnimi javnimi storitvami, ki se nanašajo na življenjske dogodke uporabnika. V projekt Merjenje zadovoljstva s ključnimi javnimi storitvami je vključena tudi Slovenija.
Moški in ženska na kolesu v Ljubljani

Prvi rezultati kažejo, da je z javnimi storitvami zadovoljnih približno 70 odstotkov vprašanih

Deset sodelujočih držav, članic Evropske unije, je lani skupaj razvilo vprašalnik, na podlagi katerega uporabnike sprašujejo o dejavnikih zadovoljstva in njihovih izkušnjah s storitvami, povezanimi z življenjskimi dogodki, uporabljenimi kanali in s prilagojenostjo javnih storitev potrebam uporabnika. Glavni namen raziskave, ki so jo države izvedle jeseni 2024 na vzorcu 2.000 vprašanih v posamezni državi članici Evropske unije, je razvoj metodologije za merjenje zadovoljstva uporabnikov z javnimi storitvami in posledično vzpostaviti sistem razvoja in izvajanja javnih storitev, ki v središče postavlja uporabnika.

Prvi rezultati kažejo, da je z javnimi storitvami zadovoljnih približno 70 odstotkov vprašanih. Zadovoljstvo anketirancev v Sloveniji je nekoliko višje od povprečja sodelujočih držav. Najbolj so vprašani uporabniki zadovoljni s storitvami izdaje ali podaljšanja različnih dokumentov (vozniškega dovoljenja in osebne izkaznice), pri katerih gre za bolj enostavne administrativne postopke, ki ne zahtevajo sodelovanja več različnih institucij. Zadovoljni so tudi z javnimi storitvami ob nakupu oziroma prodaji avtomobila in vložitvi davčne napovedi itd.

Manj so zadovoljni s kompleksnejšimi storitvami, ki jih državljan potrebuje v primeru rojstva otroka, smrti ljubljene osebe ali upokojitve. Najslabše je bilo ocenjeno zadovoljstvo s storitvami, povezanimi z življenjskim statusom »postati študent«, zato bomo v nadaljevanju projekta ta dogodek in z njim povezane storitve bolj poglobljeno analizirali.

Med slovenskimi uporabniki storitev je precejšnja razlika v stopnji zadovoljstva glede na njihovo starost in stopnjo digitalnih veščin. Med mladimi, starimi med 18 in 29 let, je zadovoljstvo najmanjše. S storitvami je zadovoljnih nekaj več kot 60 odstotkov vprašanih. S starostjo se delež zadovoljnih veča. Starejših od 50 let je zadovoljnih več kot 83 odstotkov in to starostno skupino uvršča med nadpovprečno zadovoljno.