Znanih več informacij o izbruhu slinavke in parkljevke na Slovaškem
Bolezen je bila na Slovaškem potrjena v treh obratih za rejo goveda. Eden od obratov se nahaja v območju z omejitvami zaradi izbruha bolezni na Madžarskem v začetku marca. Skupno je v okuženih obratih 1.699 krav molznic, 501 tele, 492 telic in 79 bikov.
Na podlagi izrazitih kliničnih znakov (opazno slinjenje, mehurčki po ustni sluznici in seskih, povišana temperatura) pri nekaterih živalih je bil postavljen sum na prisotnost SIP, ki je bil z laboratorijskimi preiskavami potrjen 21. marca 2025.
V okuženem obratu znotraj obstoječega območja z omejitvami zaradi SIP na Madžarskem bodo pokončali vse dovzetne živali. V preostalih dveh okuženih obratih bodo pričeli s supresivnim cepljenjem v nujnih primerih. Supresivno cepljenje se izvaja pri živalih, ki jih je treba usmrtiti v okviru izvajanja ukrepov za izkoreninjenje bolezni. Zaradi velikega števila živali v okuženih obratih se usmrtitev ne more izvesti takoj, zato se s cepljenjem zmanjša tveganje za širjenje bolezni do izvedbe pokončanja živali.
Zaradi izbruhov SIP je Slovaška prepovedala vse premike dovzetnih živali znotraj države ter iz Slovaške in vanjo. Tranzit preko okuženih regij Komarno in Dunajska Streda je prepovedan, čez ostala območja Slovaške pa je tranzit dovzetnih živali dovoljen brez ustavljanja in prekladanja živali. Na celotnem območju Slovaške so prepovedana vsa zbiranja živali, sejmi in razstave ter vstop nepooblaščenim osebam v obrate z dovzetnimi živalmi.
Rejci dovzetnih živali se morajo ob vsakem vstopu/izstopu iz objektov za rejo dovzetnih živali ustrezno razkužiti. Prav tako mora vsak, ki vstopi ali zapusti obrat z dovzetnimi živalmi, upoštevati higienske ukrepe, potrebne za zmanjšanje tveganja za širjenje virusa SIP. Odrejeno je tudi temeljito čiščenje in razkuževanje vseh prevoznih sredstev, ki so bila uporabljena za prevoz dovzetnih živali ali snovi, ki bi lahko bila kontaminirana, kot so živalska trupla, krma, gnoj, gnojevka in drugo.
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je takoj po prejemu informacije o izbruhu bolezni ugotovila, da je bila Slovenija v zadnjem mesecu prejemnica več pošiljk živali, ki bi lahko predstavljale tveganje za vnos bolezni, zato trenutno izvaja nadzor v vseh obratih, ki so prejeli te živali.
UVHVVR je po prejetju obvestila o izbruhih SIP na Slovaškem še isti dan na podlagi sklepov državnega središča za nadzor bolezni odredila prepoved vnosa pošiljk dovzetnih živali (goveda, drobnice, prašičev, divjih prežvekovalcev in ostalih dovzetnih vrst) s Slovaške do sprejetja ukrepov Evropske komisije.
UVHVVR imetnike živali poziva, naj dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe (uporaba zaščitne obleke in obutve, karantena, čiščenje in razkuževanje prevoznih sredstev, preprečevanje dostopa v hlev nepooblaščenim osebam), ki so ključni za preprečevanje vnosa bolezni tako v državo kot v rejo.
Prav tako naj pozorno spremljajo zdravstveno stanje svojih živali, še posebej naj bodo pozorni na morebitne znake bolezni, kot so povišana telesna temperatura, izguba apetita, slinjenje in pojav mehurjev v ustih/rilcu, na koži vimena ter na parkljih.
Če opazijo znake, na podlagi katerih bi lahko posumili na SIP, naj to nemudoma sporočijo svojemu veterinarju.
UVHHVR bo javnost sproti obveščala o razvoju situacije glede SIP v EU.
Več informacij
-
Slinavka in parkljevka
Slinavka in parkljevka (SIP) je zelo nalezljiva virusna bolezen goveda, bivolov, prašičev, koz, ovac in drugih parkljastih živali. Gre za čezmejno bolezen živali, ki močno vpliva na živinorejo ter ovira regionalno in mednarodno trgovino z živalmi in živalskimi proizvodi. Pojav SIP ima resne ekonomske posledice za prizadete države.