Fajon s člani strokovnega sveta o izzivih mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči

Seja sveta | Avtor: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
Ministrica Fajon je med drugim poudarila, da geopolitične napetosti in zmanjševanje sredstev za razvojno pomoč ogrožata prihodnost milijonov ljudi ter da morata Slovenija in EU ostati zanesljivi donatorici. Varnost in razvoj nista ločeni temi in prav zdaj je čas za močnejši multilateralizem in učinkovitejša partnerstva.
Strokovni svet za mednarodno razvojno sodelovanje je pod vodstvom ministrice opravil razpravo o izzivih mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči ter usmeritvah za prihodnje delovanje Slovenije na tem področju. Članice in člani so govorili o vplivu zmanjševanja sredstev za uradno razvojno pomoč s strani več evropskih držav in ZDA ter ambicijah EU na področju razvojnega sodelovanja, posebej prek Global Gateway.
Globalno podjetje Deloitte je opravilo predstavitev evalvacije izvajanja Strategije mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči Republike Slovenije do leta 2030, ki jo je strokovni svet ocenil kot skladno z ugotovitvami medsebojnega pregleda Odbora za razvojno pomoč Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (angleško Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD), opravljenega leta 2024.
Ministrica Fajon je predstavila predlog odziva na poročilo OECD iz omenjenega medsebojnega pregleda in načrta uresničevanja priporočil. Člani strateškega sveta so poudarili pomen učinkovitosti, večjega medresorskega usklajevanja in bolj osredotočenega delovanja vseh izvajalcev ter pomembne vloge nacionalnega koordinatorja – zunanjega ministrstva. Podprli so sprejem akcijskega načrta o dvigu sredstev za uradno razvojno pomoč ter večje povezanosti nevladnih organizacij in zasebnega sektorja na področju razvojnega sodelovanja. Strinjali so se, da so za učinkovito razvojno in humanitarno delovanje potrebna predvidljiva in stabilna sredstva ter večletno načrtovanje.
V razpravi so opozorili na pomanjkanje ozaveščenosti javnosti in odločevalcev o pomenu razvojnih partnerstvih, medtem ko je humanitarno delovanje v družbi visoko cenjeno. Pohvalili so prizadevanja zunanjega ministrstva za usklajenost Slovenije v razvojnem delovanju v partnerskih državah. V zvezi s tem so povedali, da je treba dejavnosti osredotočiti, jih medsebojno dopolnjevati ter delovati v danih strateških in zakonodajnih okvirjih. Strinjali so se s tem, da bodo prihodnji Slovenski razvojni dnevi namenjeni sodelovanju z gospodarstvom oziroma zasebnim sektorjem kot pomembnim akterjem za zapolnitev razvojne vrzeli.
Ministrica Fajon je poudarila, da je razvojna in humanitarna pomoč Slovenije v svetu opažena in cenjena, kar je vidno tudi ob njenih obiskih v partnerskih državah. Ponovila je, da bo ministrstvo nadaljevalo prizadevanja za učinkovitost slovenske razvojne pomoči, predvidljivo financiranje, zmanjšanje administrativnih bremen izvajalcev in izgradnjo njihovih zmogljivosti izvajalcev ter okrepitev ozaveščanja in globalnega učenja.
Strokovni svet kot posvetovalno telo ministrice sestavljajo predstavniki nevladnih organizacij, izvajalskih institucij mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči, strokovnjaki, akademiki in predstavniki resorjev.