Ministrica Čalušić na izjavi za medije poudarila: »Smo vključujoči kot še nikoli doslej«
Zakonodajni proces paketa sedmih zakonov se je pričel 27. januarja, izhodišča pa je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) kmetijskim organizacijam predstavilo že prej, med novembrom 2024 in januarjem 2025. Nekateri njihovi predlogi so bili že takrat upoštevani. Od 12. do vključno 21. februarja 2025 so potekale predstavitve zakonov po območnih enotah Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (OE KGZS).
Javno razpravo za sveženj sedmih zakonov je MKGP na željo NVO podaljšalo na 75 dni. Prav tako je MKGP na željo NVO pred javno obravnavo umaknilo možnost predkupne pravice Sklada kmetijskih zemljišč, če se prodaja kmetijska zemljišča, večja od dveh hektarjev. Zaradi pomislekov KGZS je MKGP umaknilo predlog reorganizacije Javne službe kmetijskega svetovanja na KGZS. Najbolj optimalna rešitev se bo iskala v okviru širše delovne skupine.
Za zakonski paket sedmih zakonov je bilo ustanovljenih sedem delovnih skupin. Šest delovnih skupin je že zaključilo svoje delo, sedma, ki obravnava Zakon o kmetijstvu, ga zaključi jutri. Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je dejala, da ne razume namere NVO po prekinitvi sodelovanja v delovnih skupinah:
»V veliki večini smo se uskladili z različnimi deležniki, z vsemi nevladnimi organizacijami, teh je bilo na naših delovnih sestankih kar 21. Bili smo vključujoči kot še nikoli doslej, zato njihove namere po izstopu ne morem razumeti drugače kot izsiljevanje.«
Poudarila je, da MKGP v zakonodajnem paketu ureja 20 odstotkov vsebine in da nikakor ne gre za reformo slovenskega kmetijstva, kot navajajo nekatere NVO. Gre za postavitev temeljev, na katerih se bodo gradile rešitve za izzive 21. stoletja.