Srečanje ministra Novaka s komisarko Roswall in udeležba na zasedanju o upravljanju oceanov
Minister Novak in komisarka Roswall sta se strinjala, da mora tudi Evropska unija nameniti več pozornosti preventivnemu delovanju in proaktivnemu načrtovanju ukrepov za zmanjševanje posledic podnebnih tveganj in izrednih dogodkov. Novak je ob tem poudaril, da morajo evropske politike upoštevati specifike posameznih držav članic, tako mest kot podeželskih območij, pri čemer je poudaril nujnost zagotavljanja sredstev tudi za najmanjša naselja.
Na področju ohranjanja narave in biotske raznovrstnosti je minister izpostavil velik delež zavarovanih območij in območij Nature 2000 v Sloveniji ter poudaril prizadevanja, ki pogosto presegajo evropske ali globalne standarde. Izrazil je pričakovanje, da bo to prepoznala tudi Evropska komisija in takšne napore upoštevala v prihodnjih politikah in finančnih instrumentih. Strinjala sta se, da bo to še posebej pomembno v okviru načrtovanja naslednjega večletnega finančnega okvira EU. Komisarka je ob tem napovedala tudi uvedbo t. i. »kreditov za naravo«, ki bodo namenjeni podpiranju financiranja prizadevanj za ohranjanje narave ter spodbujanju naložb.
Posebna pozornost je bila namenjena tudi izzivom upravljanja z velikimi zvermi, zlasti rjavega medveda. Minister Novak je komisarko seznanil, da je populacija rjavih medvedov v Sloveniji dosegla raven, ki bistveno presega ugodno stanje in otežuje sobivanje z ljudmi. Minister je zaprosil tudi za nasvete glede alternativnih možnosti za upravljanje populacije, s čimer bi se izognili odstrelu, ter napovedal, da bo glede možnosti preselitve živali preveril tudi z ministri drugih držav članic. Komisarka se je strinjala, da gre za velik izziv sobivanja, ki zahteva usklajevanje varstva narave in živali kot tudi kmetov ter lokalnega prebivalstva. Minister je ob koncu pogovora komisarko povabil na obisk v Slovenijo.
V nadaljevanju se je minister za naravne vire in prostor Jože Novak udeležil tudi ministrskega dogodka, ki ga je gostil evropski komisar za oceane in ribištvo Costas Kadis. Razprava je bila osredotočena na napredek pri izvajanju ključnih mednarodnih sporazumov, kot je BBNJ sporazum o zaščiti biotske raznovrstnosti v območjih izven nacionalne jurisdikcije, ter na priprave na tretjo Konferenco o oceanih, ki bo potekala junija v Franciji.
“Slovenija ima 42 km obale in tri mala mesta in je lahko primeren pilotni projekt kako varovati obalna mesta pred dvigovanjem gladine morja in zaščititi ljudi,” je izpostavil minister Novak.
Minister je v intervenciji med drugim izpostavil, da mora prihodnji program Evropske komisije ustrezno nasloviti tudi izzive in posledice podnebnih sprememb, zlasti na zelo občutljiva obalna območja in mesta, ki se soočajo z naraščanjem morske gladine. Poudaril je potrebo po celostnem upravljanju obalnih območij ter prilagoditvenih ukrepih, ki bodo upoštevali prebivalstvo in ranljivost obalnih skupnosti. Ob tem je pozval k prizadevanjem, da skupne evropske prioritete postanejo tudi globalno gonilo trajnostnega upravljanja oceanov ter poudaril zavezanost ohranjanju in trajnostni rabi morij, ki mora temeljiti na medsebojnem sodelovanju, solidarnosti in odgovornosti do prihodnjih generacij.