Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Krepitev gospodarskega sodelovanja z Avstrijo in mednarodnega sodelovanja z Združenimi narodi

Državni sekretar Matevž Frangež je z delegacijo obiskal Dunaj, kjer je včeraj opravil več srečanj z namenom krepitve gospodarskega sodelovanja z Avstrijo. Današnji dan je bil namenjen obisku dveh mednarodnih organizacij - Organizacije Združenih narodov za industrijski razvoj in Urada Združenih narodov za zadeve vesolja.

Državni sekretar Matevž Frangež je na srečanju z generalnim direktorjem Organizacije Združenih narodov za industrijski razvoj (angleško United Nations Industrial Development Organization – UNIDO) dr. Gerdom Müllerjem izpostavil zavezanost Republike Slovenije za nadaljnjo krepitev mednarodne razvojne pomoči pri industrijskem razvoju držav v razvoju.

Državni sekretar Frangež je v razgovoru z generalnim direktorjem ter veleposlanico Melito Župevc, stalno predstavnico Republike Slovenije pri Združenih narodih na Dunaju, poudaril prihodnja pričakovanja in možnosti Slovenije. Slovenija se je z dosedanjim sodelovanjem z UNIDO izkazala v številnih projektih mednarodnega razvojnega sodelovanja na Zahodnem Balkanu in v Afriki. UNIDO se zaveda slovenskih kompetenc pri dosedanjih projektih, saj je Slovenija po deležu prispevkov za UNIDO na prebivalca ena od najpomembnejših donatoric organizacije.

»Slovenija hoče v naslednjem obdobju z instrumenti mednarodnega razvojnega sodelovanja graditi industrijski razvoj v dveh smereh: na področjih z izrazitimi slovenskimi kompetencami pomagati državam v razvoju in pri tem razviti nove tehnologije in nove industrije. UNIDO nas pozna kot strokovnjake na področju biotehnologij, trajnostnih in zelenih tehnologij, upravljanja z vodami, uporabe in obdelave satelitskih podatkov, umetne inteligence in digitalizacije ter pametne, digitalne in robotizirane proizvodnje. Dogovorili smo se, da bo UNIDO v prihodnjem obdobju Slovenijo aktivneje vključeval v večje projekte mednarodne razvojne pomoči, kjer lahko slovenske kompetence tudi odpirajo nove trge naši industriji.«

Kot država, ki je doslej mednarodno razvojno sodelovanje v veliki meri razvijala na Zahodnem Balkanu, so sogovorniki govorili tudi o nadaljnjem vključevanju slovenskega znanja o regiji v njen gospodarski razvoj.

Na delovnem sestanku so predstavniki UNIDO in Slovenije pregledali dosedanje projekte, projekte v pripravi in ideje o projektih v prihodnosti. UNIDO je več slovenskih projektov izpostavil kot zgled, še posebej postavitev trajnostnega pokritega rastlinjaka z 2400 m2 pokritih površin v Egiptu, ki omogoča produktivno kmetijsko proizvodnjo, učinkovito in krožno uporabo vode ter nadzor nad klimatskimi pogoji. Gre za rastlinjak Univerze v Aleksandriji, ki ga je s slovensko donacijo pod okriljem UNIDO postavilo podjetje DUOL. Državni sekretar Frangež je prosil UNIDO, da ta projekt - razširjen s samozadostno proizvodnjo in shranjevanjem sončne energije - promovirajo v Afriki, da bi ga lahko replicirali v drugih okoljih za visoko produktivno sonaravno proizvodnjo hrane.

UNIDO je specializirana agencija Združenih narodov, ustanovljena leta 1966, katere glavno poslanstvo je spodbujanje in pospeševanje industrijskega razvoja v državah v razvoju in državah s prehodnim gospodarstvom. Kot osrednji koordinator mednarodnega razvojnega sodelovanja za vključujoč in trajnostni industrijski razvoj ima UNIDO posebno vlogo v sistemu Združenih narodov in med članicami organizacije, in sicer predvsem z vključevanjem z industrijo povezanih storitev (prenos "know - how", tehnologij, inovacij in podobno). Slovenija je od leta 2005 skupaj z UNIDO izvedla 28 razvojnih projektov v skupni vrednosti več kot 9 milijonov evrov. Slovenija tako s prenosom tehnologije, znanja, digitalizacije in temeljnih načel zelenega prehoda sodeluje pri uresničevanju temeljnih razvojnih ciljev in pripomore k razvoju manj razvitih gospodarstev. Včasih je bil fokus Slovenije na Zahodnem Balkanu, sedaj pa se preusmerjamo tudi na druga prioritetna območja kot je Podsaharska Afrika.

Delegacija je obiskala tudi Urad Združenih narodov za zadeve vesolja (angleško United Nations Office for Outer Space Affairs - UNOOSA), kjer so se srečali z direktorico Aarti Holla-Maini. Državni sekretar je predstavil delovanje in dosežke slovenskega vesoljskega sektorja, pogovor pa je tekel tudi o možnih skupnih projektih v okviru Odbora Združenih narodov za miroljubno uporabo vesolja. Slovenija je konec leta 2021 postala 100. članica Odbora ZN za miroljubno uporabo vesolja (angleško The Committee on the Peaceful Uses of Outer Space - COPUOS) in s tem tudi njegove pisarne UNOOSA, ki služi kot vsebinski in administrativni sekretariat za COPUOS. Glavna naloga UNOOSA je spodbujanje mednarodnega sodelovanja pri miroljubni uporabi in raziskovanju vesolja.

Državni sekretar Frangež pa se je srečal tudi z mag. Elisabeth Zehetner, državno sekretarko na avstrijskem zveznem Ministrstvu za delo in gospodarstvo. Pogovarjala sta se o možnostih nadgradnje gospodarskega sodelovanja med državama ter aktualnih geopolitičnih vprašanjih.  

Prvi dan obiska Dunaja je delegacija obiskala Avstrijsko gospodarsko zbornico (nemško Wirtschaftskammer Österreich - WKÖ), kjer so se srečali s podpredsednikom, Wolfgangom Hesounom. Obe strani sta se strinjali, da je gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Avstrijo tradicionalno dobro. Na sestanku so govorili o številnih skupnih priložnostih nadgradnje gospodarskega sodelovanja. Frangež je izpostavil, da je: »Avstrija za Slovenijo nesporno pomembna gospodarska partnerica. Možnosti za sodelovanje so v praktično vseh sektorjih, a osredotočiti se želimo predvsem na industrije prihodnosti, kjer tako slovenska kot avstrijska podjetja že zdaj igrajo vidno vlogo. Trajnostna mobilnost, zelene tehnologije, digitalizacija in umetna inteligenca so področja na katerih želimo okrepiti vezi ter na ta način spodbuditi inovacije in trajnostni razvoj v obeh državah.« Govorili so tudi o krepitvi evropske konkurenčnosti ter delovanju njihove mednarodne divizije Advantage Austria.

Avstrija je peta najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica Slovenije in prva investitorica v slovensko gospodarstvo. Avstrija je tudi druga partnerica po obsegu menjave storitev ter med tremi najpomembnejšimi trgi za turizem. Možnosti za krepitev sodelovanja vidimo še pri obnovljivih virih energije, informacijsko-komunikacijskih tehnologijah in kibernetski varnosti, na področju startupov, digitalizacije in različnih projektov v okviru Industrije 4.0, farmacevtske industrije, medicinske opreme in storitev, lesne, avtomobilske ter prehrambne industrije, pametnih mest, kreativnih industrij in raziskav ter logistike.

Delegacija je obiskala tudi inovacijski hub weXelerate, ki je inovacijski hub v središču Dunaja, ustanovljen leta 2017 z namenom ustvarjanja in vodenja najvplivnejšega inovacijskega ekosistema v Avstriji. Slovenska delegacija se je seznanila z njegovim delovanjem, z namenom prenosa dobrih praks v slovenski startup in inovacijski ekosistem.

Sestali so se tudi z vodstvom Avstrijsko-arabske gospodarske zbornice o možnostih sodelovanja slovenskih podjetjih pri velikih razvojnih projektih na Bližnjem vzhodu.

Na večernem dogodku ob predstavitvi knjige Gorizia - Nova Gorica, ki ga je organizirala avstrijska založniška skupina Styria Media v počastitev Evropske prestolnice kulture GO 2025 se je slovenska delegacija srečala tudi s slovensko poslovno skupnostjo, ki namerava na Dunaju ustanoviti tudi slovenski poslovni klub.