Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Ministrica Klampfer na srečanju digitalno najbolj naprednih držav D9+

Ministrica za digitalno preobrazbo, mag. Ksenija Klampfer, se je udeležila ministrskega srečanja skupine D9+, ki je potekalo v Amsterdamu. Srečanje je povezalo predstavnike držav članic z ambicioznimi digitalnimi agendami, osrednja pozornost pa je bila namenjena strateškim usmeritvam digitalne preobrazbe Evropske unije.
Skupina ljudi v poslovnih oblačilih stoji za velikim znakom "D9+" v konferenčni sobi z modrim ozadjem.

Udeleženci zasedanja D9+ | Avtor: D9+

Srečanje se je začelo z otvoritvijo in nagovori visokih gostov, med drugim gostitelja dogodka, nizozemskega ministra za gospodarstvo Dirka Beljaartsa ter izvršne podpredsednice Evropske komisije za tehnološko suverenost, varnost in demokracijo Henne Virkkunen, ki sta poudarila pomembnost poenostavitve zakonodaje EU za podjetja, krepitev naložb v nove tehnologije, kot so umetna inteligenca, polprevodniki in kvantno računalništvo ter izboljšanje povezljivosti visokih hitrosti v Uniji. Udeleženci so se v nadaljevanju posvetili razpravi o investicijski agendi za digitalne tehnologije in se strinjali, da so za doseganje večje konkurenčnosti EU ključna vlaganja v razvoj naprednih tehnologij in gigabitno infrastrukturo, dostop do podatkov, mobilizacija zasebnega kapitala ter izboljšanje digitalne usposobljenosti prebivalstva. 

V nadaljevanju so udeleženci razpravljali o razvoju evropskega ekosistema povezljivosti, s poudarkom na tem, da mora EU zagotoviti odprto in interoperabilno digitalno okolje ter nadgraditi obstoječo zakonodajo z bolj usklajenimi in ciljno naravnanimi ukrepi. Povezljivost se vse bolj prepleta z razvojem pametnih naprav, mobilnosti in industrije, kar zahteva celovite pristope in večsektorsko sodelovanje. 

Poseben poudarek je bil namenjen tudi digitalizaciji javnega sektorja in vlogi digitalne vlade pri povečanju konkurenčnosti EU. Govor je tekel o pomembnosti strateške uporabe umetne inteligence v javni upravi, izboljšanju uporabniške izkušnje in učinkovitem upravljanju virov. 

»Umetna inteligenca predstavlja pomemben potencial za preoblikovanje javne uprave v bolj učinkovito, prilagodljivo in uporabniku osredotočeno storitev. Države članice lahko v sodelovanju z Evropsko komisijo ter s pomočjo platform za izmenjavo izkušenj, pospešijo sprejemanje učinkovitih praks. V Sloveniji smo v zadnjih letih naredili nekaj pomembnih korakov za boljše upravljanje digitalne preobrazbe, saj smo vzpostavili ministrstvo, ki s pomočjo svetov, enega na politični in drugega na strokovni ravni, sodeluje s podjetji, nevladnimi organizacijami, raziskovalno sfero in lokalnimi skupnostmi za uresničevanje ključnih digitalnih ciljev države. Zavedamo se, da je treba poenostaviti in optimizirati procese, pri čemer lahko učinkovito pomaga umetna inteligenca”, je povedala ministrica Klampfer.  

V zadnjem delu srečanja so ministri razpravljali o premostitvi inovacijske vrzeli in nadaljnjem razvoju umetne inteligence v Evropi. Strinjali so se, da so za uspeh nujna usmerjena vlaganja, podpora zagonskim podjetjem in boljša integracija novih tehnologij v vse sektorje gospodarstva. 

Srečanje se je zaključilo s podpisom Amsterdamske deklaracije, s katero so se države D9+ zavezale k okrepitvi digitalne konkurenčnosti in tehnološke suverenosti Evropske unije v odprtem, vključujočem in trajnostnem duhu.