Poslanci Državnega zbora sprejeli Resolucijo o preprečevanju korupcije
Resolucija predstavlja strateški in politični okvir za preprečevanje korupcije. Vključuje oceno stanja in določa 77 strateških ciljev, ki bodo podlaga za pripravo akcijskega načrta z določenimi ukrepi, nosilci in roki izvedbe.
V skladu z Zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK) je osnutek Resolucije pripravila Komisija za preprečevanje korupcije (KPK), predlog je potrdila vlada, sprejel pa Državni zbor. KPK, ki je proces prenove začela konec leta 2021 in vključila več kot 120 deležnikov iz javnega in zasebnega sektorja, bo imela ključno vlogo tudi pri izvajanju Resolucije.
Ključni poudarki Resolucije:
- ocena stanja korupcije v Sloveniji (zaznave KPK, analize mednarodnih organizacij in institucij);
- 77 strateških ciljev, razdeljenih v pet kategorij:
- splošni cilji za celotno družbo (javni in zasebni sektor, civilna družba);
- cilji za javni in zasebni sektor;
- cilji specifični za javni sektor;
- cilji za posebej izpostavljena področja (javna naročila, zdravstvo, infrastruktura ipd.);
- cilji za posamezna področja delovanja države (gospodarstvo, pravosodje, izobraževanje, lokalna samouprava, mediji itd.).
Resolucija ne določa specifičnih ukrepov, saj bodo ti opredeljeni v akcijskem načrtu, ki ga bo v sodelovanju z nosilci ukrepov pripravila KPK v treh mesecih. Proces usklajevanja je vključil različne resorje in institucije, kar zagotavlja široko podporo dokumentu. Redna letna poročila o izvajanju ukrepov nosilcev iz javnega sektorja bodo vključena v poročilo KPK državnemu zboru.
Ministrica Andreja Katič: "Kot družba moramo zavzeti ničelno toleranco do korupcije. To pomeni tako odgovorno ravnanje posameznikov kot obsodbo koruptivnih dejanj, zlasti pri nosilcih javne oblasti. Korupcija spodkopava zaupanje v institucije, otežuje gospodarski razvoj in vpliva na kakovost življenja. Vlada se tega problema zaveda, zato je sprejela novo Resolucijo o preprečevanju korupcije, ki prinaša konkretne ukrepe za njeno zmanjšanje."
S sprejetjem resolucije je Slovenija naredila pomemben korak k bolj transparentni in odgovorni družbi.