Pregled dezinformacij: Nelogična logika Kremlja
Po zaslugi ruskih državnih medijih kroži nova, zlovešča manipulacija. Trditev? Da sta Rusija in ZDA na isti strani kar se tiče končanja ruske invazije na Ukrajino – medtem ko evropski voditelji, kot so Macron, Starmer in prihodnji nemški kancler Merz, v resnici tiho navijajo za nadaljevanje vojne. Po tej izkrivljeni pripovedi se Evropa le pretvarja, da si želi miru, medtem ko naj bi v ozadju skrivoma načrtovala, kako vojno ohraniti pri življenju.
Umetnost izkrivljanja
Najnovejša različica te zavajajoče pripovedi se naslanja na izjavo Bruna Kahla, vodje nemške obveščevalne službe.
Kaj je Kahl dejansko povedal? Opozoril je, da izpogajani konec (ali prekinitev) ruske vojaške agresije v Ukrajini verjetno ne bi pomenil tudi konca ruskih agresivnih teženj in da bi se lahko Rusija celo znova osredotočila na Evropo. Saj veste, hibridno vojskovanje, kibernetski napadi, vmešavanje v volitve in podobno.
Kahl v resnici opozarja, da moramo biti previdni pred prenagljenim mirom, ki bi Rusiji omogočil, da se izogne odgovornosti. A pozabimo na to pomembno nianso in raje iz tega naredimo zgodbo o tem, kako naj bi EU želela vojno.
Kremeljska logika brez logike
Ne pozabimo, da se je EU ves čas dosledno zavzemala za pravičen in trajen mir – tak, ki spoštuje ukrajinsko suverenost in ozemeljsko celovitost.
A pripoved, ki jo širijo prokremeljski mediji, to prikazuje kot krinko. Namigujejo, da EU bolj zanima podaljševanje trpljenja kot pa podpora ukrajinski neodvisnosti. Ker seveda je povsem smiselno, da je cilj EU ohranjati Evropo ujeto v neskončni vojni, namesto da bi si prizadevala za mirno rešitev, kajne?
Ta lažna pripoved je v resnici le poskus preusmerjanja pozornosti z namerne ruske odločitve za polno invazijo in poznejših vojnih zločinov. Lažje je pokazati s prstom na Zahod in reči: »Oni hočejo, da se vojna nadaljuje!«, kot pa priznati, da je Rusija tista, ki jo je začela in jo vztrajno poganja naprej.
Z absurdnim spinom o EU, ki si želi vojne, skušajo kremeljski mediji prevaliti krivdo drugam in prikazati ruski imperializem kot nekakšno nerazumljeno dejanje samoobrambe. V resnici EU podpira pravico Ukrajine do obstoja kot svobodne in suverene države – nekaj, čemur se Rusija z vsemi silami upira.
Sejanje zmede
Cilj Kremlja je preprost – čim bolj zmesti javnost. Če lahko prepričaš ljudi, da je EU tista, ki si resnično želi vojne, potem morda, res morda dejanja Rusije ne bodo videti tako grozna. Gre za prefinjen trik: preprosto prezri dejstvo, da je Rusija prekršila prav vse mednarodne norme, in za vse okrivi Zahod.
A ne pustite se zavesti. Stališče EU je jasno: mir, ki temelji na ukrajinski suverenosti, ne na ruskih imperialnih ambicijah.
Tudi na radarju EUvsDisinfo ta teden
- V enem izmed nedavnih dezinformacijskih prispevkov je mogoče zaslediti trditev, da je Rusija začasno ustavila napade na Ukrajino, da bi preizkusila, kako zavezan je Kijev dogovorom z Moskvo in Washingtonom, kar naj bi morda celo vodilo v popolno prekinitev ognja. A ta trditev je, milo rečeno, močno zavajajoča. Po Putinovem telefonskem pogovoru s Trumpom 18. marca, v katerem naj bi domnevno pristal na prekinitev napadov, je Rusija že marca sprožila nove napade, njihov cilj pa je bila civilna infrastruktura, kot so bolnišnice in stanovanjske stavbe. Kot smo že poročali, to neprekinjeno nasilje popolnoma nasprotuje ruskim trditvam o iskanju miru in razkriva pravi namen Rusije: nadaljnja destabilizacija Ukrajine in uresničevanje maksimalističnih ciljev, ne pa poštene rešitve.
- RT v arabskem jeziku je trdil, da Zahod upa, da bo predlagano 30-dnevno premirje v Ukrajini podobno sporazumom iz Minska, kar bi Ukrajini omogočilo, da se znova oboroži, preden nadaljuje z bojevanjem. Gre za del ponavljajoče se prokremeljske pripovedi, ki skuša legitimirati rusko invazijo s tem, da lažno prikazuje Ukrajino kot kršiteljico sporazumov iz Minska iz 2014 in 2015. V resnici je Rusija večkrat kršila te sporazume ko ni spoštovala dogovorjenih prekinitev ognja, ni umaknila težkega orožja in ni izvedla izmenjave ujetnikov. Namesto tega je nadaljevala z agresivnimi dejanji z namenom osvojiti več ukrajinskega ozemlja in oslabiti Kijev. EU je večkrat poudarila, da mora vsak mirovni proces spoštovati ukrajinsko suverenost, vključevati Evropo ter temeljiti na močnih varnostnih zagotovilih, ki bodo preprečila nadaljnjo rusko agresijo.
- Še ena lažna trditev RT nakazuje, da je generalni sekretar Nata Mark Rutte izjavil, da bi morale države članice Nata po koncu vojne v Ukrajini obnoviti odnose z Rusijo. To močno izkrivlja Ruttejeve dejanske besede. V resnici je Rutte poudaril, da bi bilo »normalno«, da se odnosi postopoma vzpostavijo šele po koncu vojne, hkrati pa je jasno izpostavil, da trenutno temu ni tako. Vztrajal je, da se mora pritisk na Rusijo nadaljevati, da bi se sploh začela resna pogajanja. Kot običajno je Kremelj Ruttejeve besede iztrgal iz konteksta in izpustil bistvo, da bi lahko spet uveljavljal svojo narativo – običajna taktika manipuliral z legitimnimi zahodnimi viri.
Avtor: EUvsDisinfo | 27. marec 2025
Novičnik je v angleškem in slovenskem jeziku s povezavami na novice dostopen na spletni strani EUvsDisinfo.