Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Premier dr. Golob: Pomembno je, da premirju sledijo pogajanja o trajnem miru

Predsednik vlade dr. Robert Golob se je na povabilo francoskega predsednika Emmanuela Macrona udeležil neformalnega srečanja voditeljev o miru in varnosti za Ukrajino.

Predsednik vlade dr. Robert Golob se je na povabilo francoskega predsednika Emmanuela Macrona udeležil neformalnega srečanja voditeljev o miru in varnosti za Ukrajino

Premier dr. Golob je pred srečanjem poudaril pomen stalnih prizadevanj za dosego trajnega miru v Ukrajini. »Slovenija, kot nestalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov, ima posebno odgovornost, da naredi vse, da pridemo do trajnega miru v Ukrajini. Zato je naša udeležba v Parizu še toliko bolj pomembna,« je dejal. 

Na neformalnem srečanju, ki se ga je udeležil tudi ukrajinski predsednik Zelenski, so voditelji potrdili nadaljevanje podpore Ukrajini v okviru t. i. 'koalicije za mir'.

Premier dr. Golob je po srečanju poudaril, da so danes v Parizu voditelji potrdili odločenost, da najdejo pot do trajnega miru v Ukrajini. »Pri tem smo bili enotni, da moramo dati miru realnost možnost«, je dejal premier. »Slovenija bo ob tem na vseh nivojih zagovarjala, da je čimprej potrebno doseči premirje, da se zaustavi prelivanje krvi in da se vzpostavijo pogoji za doseganje trajnega miru,« je zaključil predsednik vlade dr. Robert Golob. 

Današnje srečanje večine članic Evropske unije in osrednjih NATO partnerk (Velika Britanija, Norveška, Islandija, Turčija, Kanada), je predstavljajo novo priložnost za izmenjavo mnenj med podobno mislečimi partnerji o trenutnih razmerah v Ukrajini, o pogajanjih, ki potekajo v Savdski Arabiji, in o vlogi Evrope pri nadaljnji podpori Ukrajini v smeri čimprejšnjega trajnega miru. »Pogajalske skupine v Savdski Arabiji so dosegle določene premike. Upam, da se bodo pogovori v tem duhu nadaljevali,« je že pred srečanjem izpostavil premier dr. Golob.

Kot je predsednik vlade že večkrat pojasnil, Slovenija ne sodeluje v nobeni koaliciji voljnih in v njej tudi ne bo sodelovala. V kolikor pa bi koordinacijo prevzele organizacije, kot so na primer Združeni narodi, bo Slovenija resno razmislila o sodelovanju pri vzdrževanju miru, saj sta vloga in mandat ZN vedno jasno in demokratično določena.