Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenija na zasedanju Sveta CERN predstavila potek nacionalnih postopkov za pridružitev CERN-u

Na rednem zasedanju Sveta Evropske organizacije za jedrske raziskave (CERN), ki poteka danes, sodeluje tudi slovenska delegacija pod vodstvom državnega sekretarja dr. Jureta Gašpariča.
Ljudje sedijo v veliki predavalnici. Na mizah imajo prenosne računalnike. V ozadju se na veliki beli tabli predvaja predstavitev.

Slovenska delegacija na zasedanju Sveta Evropske organizacije za jedrske raziskave (CERN) v Ženevi. | Avtor: Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije

Dr. Gašparič je v okviru razprave delegatom predstavil trenutno stanje nacionalnih postopkov, povezanih s pridružitvijo Slovenije kot polnopravne članice CERN.

Poudaril je, da je Vlada Republike Slovenije 20. marca 2025 določila besedilo predloga Zakona o ratifikaciji Konvencije o ustanovitvi CERN. Predlog je že posredovan v obravnavo Državnemu zboru, celoten postopek pa naj bi bil zaključen v dveh mesecih.

Državni sekretar se je ob tej priložnosti tudi zahvalil posebni delovni skupini CERN za obisk Slovenije in njihovo strokovno podporo v postopku pridružitve. Svet CERN je poročilo Slovenije sprejel z odobravanjem.

Med osrednjimi vsebinskimi poudarki zasedanja izstopajo razprava o napredku študije izvedljivosti prihodnjega krožnega trkalnika (angleško Future Circular Collider – FCC), predstavitev dosežkov programa CERN MEDICIS za uporabo izotopov v medicinske namene ter ocena strateških usmeritev CERN v okviru dolgoročnega načrta za fiziko delcev.

Projekt FCC velja za eno največjih načrtovanih raziskovalnih infrastrukturnih pobud na področju fizike delcev in širše. Po trenutnih načrtih bi bil več kot trikrat daljši od obstoječega velikega hadronskega trkalnika (angleško Large Hadron Collider – LHC), njegov obseg pa bi znašal okoli 91 kilometrov. Dosegal bi lahko do sedemkrat višjo energijo trkov kot LHC, kar bi odprlo nove možnosti za razumevanje temeljnih delcev in sil v naravi. V mednarodnem okolju se razvoj FCC pozorno spremlja tudi v luči napovedi o gradnji konkurenčnega trkalnika na Kitajskem.

  • Vzpostavitev formalnega sodelovanja med Slovenijo in CERN-om se je začelo 16. decembra 2016, ko je Slovenija pridobila status pridružene članice. CERN je 15. decembra 2023 imenoval strokovno skupino za oceno pripravljenosti Slovenije za polnopravno članstvo. Strokovna skupina je obiskala Slovenijo februarja 2024 in pripravila poročilo o pripravljenosti Slovenije. 26. septembra 2024 je Svet CERN podal pozitivno mnenje na poročilo ekspertne skupine.