Dobili smo dan znanosti
Na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije smo izjemno veseli, da bodo znanstvenice, znanstveniki in znanost dobili svoj praznik. »V Sloveniji imamo izjemne znanstvenice in znanstvenike, ki s svojim znanjem prispevajo k razvoju družbe, a njihovi rezultati prevečkrat ostajajo v ozadju, saj se jih obravnava kot nekaj samoumevnega. Znanje moramo dojemati kot temeljno vrednoto, zato bo Dan znanosti posvečen predvsem ozaveščanju o tem,« pravi minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič.
Podporo znanosti, znanju, raziskavam in inovacijam ta vlada dokazuje tudi z rekordnimi sredstvi za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost. V letošnjem letu je na voljo že 674 milijonov evrov (v zadnjem letu, preden je ta vlada nastopila mandat, je bilo v celotno znanstvenoraziskovalno dejavnost vloženih 354 milijonov evrov). Prav tako sta v obravnavi novela Zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti ter predlog novega Zakona o visokem šolstvu, ki oba predvidevata še dodaten dvig sredstev za znanost, raziskave, inovacije in visoko šolstvo.
Znanje kot temeljna vrednota slovenske družbe
Pobudo za razglasitev novega državnega praznika je dala ugledna znanstvena skupnost – Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Rektorska konferenca Republike Slovenije, Koordinacija samostojnih raziskovalnih inštitutov Slovenije, Inženirska akademija Slovenije in Slovenska medicinska akademija na podlagi predloga Odbora Republike Slovenije za podelitev nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstvenoraziskovalni in razvojni dejavnosti.
Namen dneva znanosti je:
- povečati prepoznavnost znanosti,
- jo še bolj približati slovenski javnosti,
- krepiti znanje kot eno temeljnih vrednot slovenske družbe.
Znanje je ključno za razvoj družbe in države, vendar znanstvenoraziskovalni in inovacijski dosežki v širši javnosti niso dovolj prepoznani. Zato je znanosti na državni ravni treba dati večjo veljavo. Slovenske raziskovalke in raziskovalci dosegajo rezultate, ki so pomembni in odmevni v svetovnem merilu in bistveno prispevajo k promociji Slovenje v svetu, a so njihovi dosežki nemalokrat bolj prepoznani v tujini kakor doma.
Prvi dan znanosti (in vse naslednje) bomo v Sloveniji slovesno obeležili. Med drugim bo na predvečer praznika, 9. novembra 2025, v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma slovesna podelitev najvišjih državnih nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstvenoraziskovalni in razvojni dejavnosti (Zoisove in Puhove nagrade ter priznanja). 10. november je sicer dan smrti slovenskega razsvetljenca, gospodarstvenika, pisatelja in mecena Žige Zoisa ter Unescov svetovni dan znanosti za mir in razvoj.