Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Unija prihrankov in naložb

Evropska komisija je sprejela strategijo za unijo prihrankov in naložb za izboljšanje finančnih priložnosti državljanov in državljank ter podjetij Evropske unije (EU), zato vam v rubriki Finančni petek pojasnimo nekaj več o tem.
Levo stoji mlad fant, desno od njega je napis Finančni petek, Unija prihrankov in naložb
1 / 2

EU strateške prednostne naloge usmerja v zagotavljanje dolgoročne konkurenčnosti, digitalni in zeleni prehod ter v ukrepe, ki naslavljajo razmere v trenutnem gospodarskem okolju, ki ga zaznamujejo geopolitične spremembe ter povečane obrambne potrebe. Za uresničitev teh ciljev mora EU izkoristiti svoj potencial tudi v okviru finančnega sistema (kapitalski trgi in bančni sektor).

Osrednjo vlogo pri teh prizadevanjih ima unija prihrankov in naložb, katere cilj je podpreti globlji, likvidnejši in bolj povezan finančni sistem EU, ki prihranke učinkoviteje usmerja v produktivne naložbe.

Iniciativa si prizadeva olajšati mobilizacijo zasebnih prihrankov vlagateljev prek kapitalskega trga in bančnega sektorja, s čimer bi naslovili neskladje med razpoložljivimi prihranki in potrebami po naložbah v ključne dele gospodarstva. Njen namen je državljanom ponuditi boljše možnosti za razpršitev njihovih prihrankov, podjetjem pa boljše možnosti financiranja.

Evropska komisija je prejšnji teden ob predstavitvi strategije objavila tudi komunikacijski dokument, kjer omenja, da imajo gospodinjstva velik del prihrankov v bančnih vlogah (10.000 milijard evrov), in pojasnjuje, da omenjena unija pomeni za prebivalstvo priložnost (in ne nujnost), da poiščejo boljše donose tako, da te prihranke vložijo na kapitalskih trgih.

Predsednica Komisije Ursula von der Leyen je ob tej priložnosti tudi dejala, da so bili sprejeti odločni ukrepi in predstavljen časovni načrt za pripravljenost do leta 2030 z večjimi obrambnimi izdatki ter pomembnimi naložbami v zmogljivosti evropske obrambne industrije. Izpostavljeno je bilo, da javne naložbe same po sebi ne bodo zadostovale za izpolnitev naložbenih potreb obrambne industrije. V ta namen bo strategija unije prihrankov in naložb lahko pripomogla, da tisti, ki želijo, usmerijo naložbe tudi v kritične sektorje gospodarstva, kot je obramba.

Pomembno: Odločitev, kam vlagati prihranke, še naprej ostaja izključno v rokah posameznikov.