Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Ministrstvo ostro zavrača navedbe, da mladih kmetov in kmetic ne podpira

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) ostro zavrača navedbe v medijih, da mladih kmetov in kmetic ne upošteva in ne podpira. Njihovi predstavniki so redno vključeni v vse procese spreminjanja zakonodaje, MKGP pa mlade spodbuja s številnimi finančnimi in sistemskimi ukrepi.

Zveza slovenske podeželske mladine (ZSPM) je v medijih večkrat navedla, da mladi kmetje in kmetice niso vključeni v pripravo zakonskih sprememb, da se njihovih pripomb ne upošteva in da ministrstvo ne preide od besed k dejanjem. Med drugim so dejali tudi, da ne bodo dovolili, da se jih utiša. MKGP take navedbe ostro zavrača.

Mladi kmetje in kmetice so vključeni v vse procese priprave zakonodaje, strateške dokumente in terenske obiske. Ministrstvo ZSPM redno pošilja informacije o spremembah posameznih pravnih podlag za izvajanje ukrepov skupne kmetijske politike, na katere redno podajajo predloge za intenziviranje koriščenja podpor mladim kmetom. V letu 2023 je MKGP z javnostmi in resorji uskladilo Akcijski načrt za delo z mladimi kmeti 2024-2030, v katerem je večina aktivnosti predlagala prav ZSPM. ZSPM sodeluje tudi pri usklajevanju predlogov sprememb Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027, ki je podlaga za dodeljevanje podpor mladim kmetom. Predstavniki mladinskih organizacij so tudi aktivno vključeni v pripravo novega svežnja zakonodaje: Zakona o kmetijstvu, Zakona o zdravju živali, Zakona o varni hrani in krmi. Sodelujejo lahko tudi pri usklajevanju novel zakonov, trenutno so to: Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali, Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijskih zemljiščih, Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o gozdovih. ZSPM tudi redno sodeluje pri usklajevanju sprememb Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027 in pri usklajevanju podzakonskih aktov s področja kmetijstva in razvoja podeželja. ZSPM je tudi članica Sveta za kmetijstvo in podeželje, ki je posvetovalno telo ministra oziroma ministrice, pristojne za kmetijstvo. Pri spremembah strateškega načrta ministrstvo vedno upošteva predloge ZSPM za prilagajanje spodnjih in zgornjih vstopnih pragov, tako smo najprej skupaj s Kmetijsko-gozdarsko zbornico Slovenije (KGZS) in ZSPM določili vstopne pragove, v naslednjih spremembah pa jih tudi na njihovo zahtevo znižali in/ali dvignili. Tudi v letu 2025 v 4. spremembi strateškega načrta sprejemamo njihov predlog za hkratno nižanje spodnjega in višanje zgornjega pragu.

V letu 2024 so bili sprejeti številni drugi predlogi, ki so jih podali: predlog, da se v okviru Intervencije Podpora za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov zgornji vstopni prag za dostop mladih kmetov do podpor dvigne s 330.000 evrov standardnega prihodka na 500.000 evrov; predlog, da se na osnovno podporo doda pavšalni dodatek v višini 5.000 evrov doda za pridobljeno izobrazbo s področja kmetijstva ali s kmetijstvom povezanih dejavnosti; predlog, da se pri naložbenih intervencijah v okviru meril za izbor vlog mladim kmetom dodeli dodatno število točk; predlog, da se pri naložbenih intervencijah mladim kmetom dodeli dodatni delež podpore, ki se s 5 do 15 odstotkov dvigne na 20 odstotkov upravičenih stroškov naložbe.

Mnenje mladih kmetov in kmetic tako nikakor ni »utišano«, kot navajajo. MKGP si želi, da so mladi konstruktivni strateški partner, zato za njihov obstoj namenja tudi finančna sredstva. Ministrstvo je ZSPM, ki je glavni predstavnik mladih kmetov in mladih s podeželja, v letu 2023 v okviru podpor NVO za namen delovanja izplačalo 59.139,50 evra, v letu 2024 pa 89.818 evrov. Razpis bo tudi v letu 2025. V okviru prenosa znanja in informacij bodo za mlade kmete brezplačno izvedena izobraževanja s področja upravljanja kmetijskih gospodarstev in finančnih spretnosti, ki so za mlade kmete obvezna. Na enak način bodo izvedena tudi neobvezna izobraževanja s področja digitalizacije v kmetijstvu, tehnologije pridelave in prireje, podjetništva, povezovanja, financ in davkov, varnosti pri delu, prilagajanja podnebnim spremembam, okoljskim zahtevam in novim trženjskim pristopom.

Ne držijo navedbe ZSPM, da mladi za kmetovanje nimajo dovolj velikega podpornega okolja in posluha politike. Na MKGP sistematično izvajamo več ukrepov, namenjenih mladim. V letu 2025 bodo objavljeni številni javni razpisi za naložbe v kmetijska gospodarstva iz SN, v okviru katerih imajo mladi kmetje in kmetice prednost, ker se jim v okviru meril za izbor vlog dodeli dodatno število točk, na osnovni delež podpore pa tudi dodatni 20 odstotni delež podpore iz naslova mladih kmetov. Prav tako se mlade kmete podpira v okviru neposrednih plačil z intervencijo INP09 Dopolnilna dohodkovna podpora za mlade kmete, na letni ravni 1,5 odstotka nacionalne ovojnice za neposredna plačila (približno 2 milijona evrov). V finančnem letu 2024 je bilo podprtih 2.364 kmetijskih gospodarstev in 24.710 hektarjev površin. Skupaj je bilo izplačanih 1,92 milijonov evrov. MKGP je pripravilo dokument Ključni elementi finančnih instrumentov za kmetijstvo za obdobje 2023–2027, ki je bil leta 2023 sprejet na Vladi, s čimer se v Sloveniji prvič do sedaj omogoča izvajanje finančnih instrumentov, ki so na voljo mladim kmetom in majhnim kmetijam (katerih vodje so tudi številni mladi kmetje in kmetice). Skupaj je temu namenjenih 20 milijonov evrov, v obdobju 23-27 pa bo tako na ta račun mladim namenjenih 37,5 milijonov evrov ugodnih posojil.

Mladi kmetje in kmetice so ključni za prihodnost kmetijstva, trajnostni razvoj podeželja in zagotavljanja varne hrane, zato bo MKGP tudi v prihodnje izvajala različne ukrepe za njihovo financiranje, usposabljanje in svetovanje.

Generacijska prenova slovenskega kmetijstva je prioriteta ministrstva, zato smo tudi naprej zavezani k proaktivnemu delovanju in podporam, ki bodo mladim na podeželju omogočili podporno okolje za njihovo uspešno delovanje.