Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Sprejeta Uredba za prilagoditev hlevov izvajanju nadstandardnih zahtev s področja dobrobiti živali

Vlada je na včerajšnji seji izdala Uredbo o izvajanju intervencije naložbe v prilagoditev kmetijskih gospodarstev izvajanju nadstandardnih zahtev s področja dobrobiti rejnih živali iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027. Sprememba uredbe je prvi korak pred pripravo razpisov za naložbe s področja dobrobiti rejnih živali.

Uredba o izvajanju intervencije naložbe v prilagoditev kmetijskih gospodarstev izvajanju nadstandardnih zahtev s področja dobrobiti rejnih živali iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 (uredba) ureja izvajanje intervencije naložbe v prilagoditev kmetijskih gospodarstev izvajanju nadstandardnih zahtev s področja dobrobiti rejnih živali iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027.

Uredba določa namen in cilje intervencije, vlagatelja in upravičenca, vrste naložb, upravičene in neupravičene stroške, pogoje za dodelitev podpore, merila za ocenjevanje vlog, pogoje za izplačilo sredstev, obveznosti, finančne določbe in upravne sankcije za izvajanje naložb v primarno pridelavo kmetijskih proizvodov v okviru prilagoditve kmetijskih gospodarstev izvajanju nadstandardnih zahtev s področja dobrobiti rejnih živali.

Cilji intervencije so predvsem izboljšanje nastanitvenih pogojev za rejne živali, posodobitev in prestrukturiranje kmetijskih gospodarstev, prilagajanje kmetijskih gospodarstev podnebnim spremembam, večja digitaliziranost kmetijske proizvodnje ter povečanje dodane vrednosti kmetijskih proizvodov.

V okviru intervencije se podpirajo naložbe v ureditev hleva oziroma nakup opreme za hlev. Skupaj s to naložbo se lahko izvajajo naložbe v ureditev hlevskega izpusta, ureditev zaprtih skladiščnih zmogljivosti za živinska gnojila, ureditev pašnika za rejo domačih živali, nakup opreme v obnovljive vire energije, nakup in postavitev ograje, ki preprečuje stik prašičev z divjimi prašiči v skladu s pravilnikom, ki ureja biovarnost ter izvajanje biovarnostnih ukrepov iz uredbe (EU) o prenosljivih boleznih živali, ter nakup mobilne dvoriščne mehanizacije iz pravilnika, ki ureja katalog stroškov in njihove vrednosti na enoto.

Vlagatelj je fizična oseba, pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki je kot nosilec kmetijskega gospodarstva vpisan v register kmetijskih gospodarstev in ima v koledarskem letu pred letom objave javnega razpisa najmanj 12.000 evrov standardnega prihodka iz kmetijske dejavnosti, kar je razvidno iz registra kmetijskih gospodarstev.

Stopnja javne podpore je od 50 do 75 odstotkov upravičenih stroškov naložbe. Vlagatelj lahko uveljavlja predplačilo do vključno 50 odstotkov vrednosti odobrenih sredstev.