Vlada zavrača neutemeljene očitke in opozarja na zlorabo instituta interpelacije
Izjava predsednika vlade dr. Roberta Goloba o vplivu reform iz leta 2012 na poslabšanje položaja upokojencev je bila utemeljena na dejstvih. Spremembe, sprejete v času vlade Janeza Janše - od znižanja odmernega odstotka, ukinitve rednega usklajevanja pokojnin do zaostritve pogojev za pridobitev pravic - so imele dolgotrajne negativne posledice za velik del upokojenske populacije. Še več, te spremembe so bile sprejete kljub jasnim opozorilom takratni Janševi vladi, da bodo poslabšale socialno varnost starejših.
Interpelacijo razumemo predvsem kot nov poskus ustvarjanja umetnih delitev v družbi ter manipuliranja z javnim mnenjem, saj si v vladi dr. Roberta Goloba ves čas aktivno prizadevamo za izboljšanje položaja upokojencev.
Nekateri ukrepi sedanje vlade za izboljšanje položaja upokojencev
V nasprotju s tem smo v aktualni vladi v zadnjih dveh letih sprejeli vrsto ukrepov, s katerimi izboljšuje materialni in socialni položaj upokojencev:
Zaradi energetske krize in naraščajočih življenjskih stroškov smo že jeseni 2022 upokojencem pomagali z enkratnim 4,5-odstotnim dvigom pokojnin. Leta 2023 smo izvedli skupno za skoraj 7-odstotno uskladitev, v začetku leta 2024 pa še za dodatnih 8,8 odstotka, kar je bila največja redna uskladitev pokojnin s povprečno plačo pri nas in življenjskimi stroški v zadnjem desetletju. Povprečna neto starostna pokojnina se je tako od sredine leta 2022 do februarja 2024 povečala za skoraj 16 odstotkov. Tudi letos je že bila izvedena redna uskladitev v višini 4,5 odstotka.
Upokojencem, ki so tudi prejemniki socialne pomoči, varstvenega dodatka, in invalidom I. kategorije, smo namenili enkratno pomoč v višini 200 evrov za preprečevanje energetske revščine v letih 2022 in 2023. Prav tako smo skoraj dve leti regulirali cene energentov, v najbolj kritičnih mesecih energetske krize pa tudi znižali DDV za elektriko, plin in daljinsko ogrevanje, kar je neposredno razbremenilo tudi upokojence.
Kljub političnim pritiskom si bo vlada dr. Roberta Goloba še naprej prizadevala za izboljšanje kakovosti življenja starejših, medgeneracijsko solidarnost in socialno pravičnost. V to smer gre tudi priprava pokojninske reforme, ki je v zadnji fazi usklajevanja s socialnimi partnerji in bo na dolgi rok izboljšala položaj sedanjih in bodočih upokojencev.