Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

303. dopisna seja Vlade Republike Slovenije

Na današnji dopisni seji je vlada sprejela mnenje k predlogu novele Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 ter pripravila besedilo predloga novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je poslala Državnemu zboru v tretjo obravnavo.

Mnenje vlade k predlogu novele Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023

Vlada Republike Slovenije je sprejela mnenje o predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, ki ga je Državnemu zboru predložila skupina poslank in poslancev, s prvopodpisano Jelko Godec, ter ga pošlje Državnemu zboru.

S predlogom zakona želi predlagatelj določiti, da se ljudem, ki so upravičeni do izjemne dodelitve neprofitnih stanovanj v najem, oddajo stanovanja v lasti Republike Slovenije in Stanovanjskega sklada v najem brezplačno najdlje za 36 mesecev od sklenitve najemne pogodbe, da se za stanovanja v lasti občin najemnina krije iz državnega proračuna za 36 mesecev od sklenitve najemne pogodbe ter da se subvencija za plačilo tržne najemnine podaljša na 36 mesecev.

Ministrstva za javno upravo, solidarno prihodnost in finance so pripravila mnenje, v katerem pojasnjujejo, zakaj predmetna novela ni utemeljena. Vlada se zaveda zahtevnega položaja ljudi, prizadetih v poplavah in plazovih iz avgusta 2023, zato je sprejela vrsto ukrepov, ki rešujejo tako težave prizadetih ljudi kot tudi sistemske težave zaradi desetletij nedejavnosti in zanemarjanja področja upravljanja z vodami. Ker se vlada zaveda, da gre za trajajoč proces, ki zahteva tudi sprotno prilagajanje novim razmeram na terenu, vlada spremlja izvajanje Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 (ZIUOPZP) ter ostale sprejete normativne akte in če bo to potrebno, bo nemudoma pristopila k spremembam teh aktov.

Vlada v mnenju podrobneje pojasni sprejete in veljavne ukrepe na obravnavanem področju. Tako navaja, da je bilo na podlagi ZIUOPZP s strani občin, lokalnih stanovanjskih skladov in Stanovanjskega sklada RS skupno dodeljenih 37 neprofitnih stanovanj, od katerih jih je trenutno v najemu le še 23. Potreba po dodelitvah neprofitnih najemnih stanovanj je bila relativno majhna, postopno izseljevanje iz teh stanovanj pa kaže na prehodno naravo ukrepa in ne na trajno reševanje stanovanjskega vprašanja tistih, ki so imeli v poplavah hudo poškodovane domove. ZIUOPZP predvideva, da najemnikom prvih 12 mesecev najemnino krije država, po preteku tega obdobja pa za bivanje plačujejo neprofitno najemnino, ki je dostopna in ne dosega zneska 500 evrov, ki ga predlagatelj navaja v obrazložitvi predloga zakona (povprečna najemnina v neprofitnih najemnih stanovanjih je namreč okoli 4 evre na kvadratni meter stanovanjske površine). Hkrati so v tem pogledu upravičenci izenačeni z vsemi skupinami, ki jim je zaradi težkih življenjskih situaciji (npr. tudi druge naravne nesreče pred 4. 8. 2023) izjemno dodeljeno neprofitno najemno stanovanje. Polega tega pa nekaterim upravičencem najemnine iz naslova programa odprave posledic naravnih nesreč financirajo tudi občine, stroške pa občinam sofinancira država.

Na podlagi ZIUOPZP je bil omogočen dostop do subvencije tržne najemnine tudi tistim, ki niso izpolnjevali pogojev za pridobitev subvencije na podlagi Stanovanjskega zakona; takšnih je bilo skupno 11. Poleg tega potrebe izseljenih zaradi poplav in plazov rešuje tudi 59.b člen ZIUOPZP, ki upravičencem zagotavlja nadomestilo za stroške bivanja v drugi stanovanjski enoti; tudi s tega naslova so občine poslale večje število vlog za povračilo nadomestil za stroške bivanja.

Vir: Ministrstvo za javno upravo


Vlada pripravila besedilo predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti


Državni zbor je na 29. redni seji 28. marca 2025 sprejel sklep, da predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti za tretjo obravnavo pripravi Vlada Republike Slovenije.

Vlada Republike Slovenije je zato na podlagi pregleda sprejetih amandmajev pripravila besedilo predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti (čistopis) in ga poslala Državnemu zboru v tretjo obravnavo.

Besedilo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti se vsebinsko ne razlikuje od amandmajev, sprejetih v Državnem zboru.

Vir: Ministrstvo za zdravje