Prvi strokovni seminar ob izidu znanstvene monografije Sočutni jezik med mladimi v Mariboru
Udeležilo se ga je okoli sto udeležencev različnih profilov, od mladinskih, socialnih, zdravstvenih in pedagoških delavcev, pa vse do znanstvenikov, profesorjev na Univerzi in avtorjev prispevkov v monografiji.
Kot je uvodoma v imenu gostitelja povedala prodekanja Filozofske fakultete Univerze v Mariboru red. prof. dr. Karin Bakračevič so vrednote, ki jih izpostavljamo na dogodku, povezane tudi z vrednotami delovanja fakultete:« Človeško dostojanstvo in medkulturni dialog sta vrednoti, kar nas tesno povezuje v iskanju odgovorov na aktualne izzive današnjega časa. Zavedanje o pomenu komuniciranja na sočuten način postaja vse bolj pomembno.«
V nadaljevanju je direktorica Urada za mladino mag. Tina Kosi predstavila vsebino knjige Sočutni jezik med mladimi in področja dela urada ter mladinskega sektorja. »Ustvarjanja pogojev za sočutno komuniciranje med mladimi je vprašanje, ki se dotika mnogih področji, zato smo seminarje namenili različnim profilom ljudi, ki delajo z mladimi in za mlade. Le s skupnimi močmi in vzornim komuniciranjem odraslih bomo lahko dosegli manj medvrstniškega nasilja in posledično tudi nepotrebnih stisk med mladimi,« je izpostavila Kosi.
Strokovni seminar je ob vodenju facilitatorjev Mitje Černka in Petre Založnik, ki sta oba tudi avtorja prispevkov v monografiji, udeležencem ponudil številna konkretna izhodišča in praktične sodobne pristope k reševanju konfliktnih situacij in ustvarjanje pogojev za sočutje in sodelovanje. Pri tem vsebine izhajajo iz interdisciplinarnega pregleda literature in z dokazi podprtih pristopov (npr. obnovitvena pravičnosti) povezanih v življenjske in praktične okvirje (npr. besedni aikido). Na seminarju je predstavljen pregled uvidov iz publikacije, ki so organizirani v celovit podporni (eko)sistem strategij, ki se jih lahko poslužimo pred incidentom (preventiva), med dogajanjem (urgentno odzivanje) in po samem zapletu (celjenje in obnova). Nanašajo se na štiri ravni delovanja: odnos do sebe, odnos do druge osebe, odnosi v skupini in odnosi v organizaciji ali skupnosti. Te vsebine so izbrane in predstavljene na način, da so čim bolj relevantne za vse nas (mlade in odrasle), ne glede na vlogo, ki jo igramo v zasebnem ali poklicnem življenju.
Do konca meseca junija se bodo podobni seminarji zvrstili še v Ljubljani (9. april), Celju (9. maj), Novi Gorici (10. junij) in jeseni v Novem mestu in Kranju.