Sklepi in gradiva XVIII. Alpske konference dosegljivi na spletni strani Alpske konvencije
Sklepi in priloge k sklepom (med drugim: zaključno poročilo Odbora za preverjanje, poročila tematskih delovnih teles, mandati tematskih delovnih teles 2025-2026), so sedaj na voljo.
V okviru slovenskega predsedovanja so ministri in ministrice ter drugi predstavniki in predstavnice pogodbenic na visoki ravni potrdili tri glavne rezultate slovenskega predsedovanja:
- Deseto Poročilo o stanju Alp o kakovosti življenja v Alpah (v angleščini), ki uvaja skupen koncept kakovosti življenja, predstavlja večje izzive, teme in elemente, ki vplivajo na kakovost življenja v alpski regiji ter nudi priporočila za ukrepanje. V pripravi so prevodi poročila v alpske jezike, ki bodo na voljo v prihodnjih mesecih.
- Strateške usmeritve za biotsko raznovrstnost v Alpah, ki se osredotočajo na štiri ključna tematska področja (ohranjanje, povezljivost, obnova in spremljanje), s priporočili za vsakega izmed njih.
- Primeri dobrih praks (v angleščini) na področju izobraževanja o podnebnih spremembah v alpskih šolah ter strokovna analiza aktivnosti (v angleščini), ki jih je na tem področju izvedlo slovensko predsedstvo, vključno s priporočili politik.
Osemnajsta Alpska konferenca je potrdila tudi program italijanskega predsedovanja.
Italijansko predsedstvo, katerega nosilec je Ministrstvo za okolje in energetsko varnost, bo svoje delo osredotočilo na naslednja področja: biotska raznovrstnost, podnebne spremembe, alpsko prebivalstvo in kultura ter sodelovanje z drugimi gorskimi območji.
Štiri tematska področja strateških usmeritev, sprejetih pod slovenskim predsedovanjem, bodo osrednja vsebina alpskega načrta za biotsko raznovrstnost, ki bo ministrom predloženo na naslednji Alpski konferenci, januarja 2027.
Konferenca je ustanovila tudi novo ad hoc delovno skupino za pripravo 11. Poročila o stanju Alp, ki ji predseduje Italija. Poročilo bo posvečeno alpskim ledenikom, permafrostu in vodnemu krogu.