Minister Jevšek o voditeljstvu žensk v JV Evropi: Enakost spolov je vprašanje družbene pravičnosti
Izpostavil je napredek Slovenije pri krepitvi moči žensk v družbi, saj številne zasedajo pomembne položaje. Primeroma je navedel, da so leta 2022 slovenski volivci izvolili prvo predsednico države, imamo tudi predsednico Državnega zbora in generalno državno tožilko. Tudi v Evropski komisiji je iz Slovenije komisarka za širitev. Kljub temu pa ostajajo ženske še vedno premalo zastopane v vodstvenih vlogah večjih podjetij, je dejal Jevšek.
Po besedah ministra Jevška doseganje enakosti spolov na vodstvenih položajih izboljšuje upravljanje in vodi do bolj celovitih rešitev za izzive, s katerimi se soočajo organizacije in družba. Zato enakost spolov ni le vprašanje enakega obravnavanja moških in žensk, je tudi temeljni dejavnik gospodarske rasti in družbene stabilnosti: »Edini način za premagovanje sistemskih ovir, ki zavirajo razvoj bolj vključujoče voditeljske kulture, je močna podpora enakosti spolov in voditeljstvu žensk na ključnih položajih. Priznavanje in zagotavljanje enakih možnosti za moške in ženske v vodstvenih vlogah je temelj dobrega upravljanja in premišljenega odločanja na vodilnih položajih v družbi. To je vprašanje družbene pravičnosti, brez katere ni napredka«.
Slovenija se s problemom neenakosti spolov spopada s pristopom vključevanja vidika spola, pri čemer upošteva to perspektivo v pripravi, oblikovanju, izvajanju, spremljanju in ocenjevanju politik, je dejal Jevšek. Kot minister, odgovoren za kohezijo in regionalni razvoj, pa je izpostavil dosežke Slovenije pri spodbujanju opolnomočenja žensk s podporo Kohezijske politike ter Norveških in EGP (Evropski gospodarski prostor) sredstev:
- V obdobju 2014–2020 je Evropski socialni sklad podprl vključitev več kot 160.000 žensk v programe vseživljenjskega učenja in ukrepe zaposlovanja. Več kot 28.000 žensk je pridobilo nova znanja, več kot 22.000 pa jih je našlo zaposlitev s pomočjo spodbud za delodajalce in ukrepov socialne aktivacije.
- V obdobju 2021–2027 Evropski sklad za regionalni razvoj podpira ukrepe za podjetnice, vključno z operacijo, ki nudi podporo mladim ženskam in moškim pri ustanavljanju lastnih podjetij.
- V obdobju 2014–2021 so Norveški in EGP skladi podprli 1.200 žensk pri pridobivanju podjetniških veščin za ustanovitev in razvoj lastnih podjetij. V izobraževalne programe za izboljšanje zaposljivosti se je vključilo 6.000 žensk.
»Ključno je, da še naprej podpiramo projekte in regionalne pobude, ki povezujejo javne institucije, saj so takšna sodelovanja nujna za odpravo sistemskih ovir, zmanjšanje neenakosti spolov in krepitev vodstvenih vlog žensk. Slovenija ostaja zavezana razvoju in vključujočim politikam, ki spodbujajo dobro upravljanje, krepijo sodelovanje in partnerstvo ter podpirajo enakost spolov na vseh ravneh in v vseh sektorjih,« je zaključil Jevšek.