Nacionalna pobuda Polni zagona tokrat s sloganom »Sami izbiramo, kako začeti dan. Izberimo kolo!«
Četrta izvedba nacionalne pobude Polni zagona kolesarimo v službo, ki spodbuja kolesarjenje na delo namesto vožnje z avtomobilom, letos poteka pod sloganom »Sami izbiramo, kako začeti dan. Izberimo kolo!«. V osemtedenskem izzivu, ki poteka od 31. marca do 25. maja, udeleženci z beleženjem prevoženih kilometrov pozdravljajo zdrav življenjski slog in spodbujajo trajnostno mobilnost. Zamenjavo avtomobila za kolo spremljajo privlačne nagrade in nekaj novosti pri beleženju kolesarskih kilometrov.
Na novinarski konferenci so več o nacionalni pobudi Polni zagona kolesarimo v službo povedali državni sekretar Ministrstva za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl, veleposlanik Kraljevine Nizozemske, Nj. Eks. Johan Verboom, generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal in Nela Halilović iz IPoP - Inštituta za politike prostora.
Polni zagona: Slovenija kolesari v službo!
Udeleženec izziva lahko postane vsak, ki na spletni strani www.polnizagona.si ustvari uporabniški račun in beleži vožnje. V ekipo je mogoče povabiti prijatelje ali sodelavce in se tako še dodatno motivirati. Državni sekretar na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl je poudaril, da je kolesarjenje ključen del trajnostne mobilnosti in pomemben korak k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov, ki ga lahko naredi vsak izmed nas: »Zato na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo v letu 2025 nadaljujemo z vlaganji v varno in povezano kolesarsko infrastrukturo in podpiramo pripravo regionalnih in občinskih celostnih prometnih strategij, ki bodo spodbujale tudi kolesarstvo.« Ob tem je izpostavil spodbude za nakup električnih koles, ki kolesarjenje omogočajo tudi na daljših razdaljah in dodal: »Polni zagona kolesarimo v službo je odličen primer sodelovanja države, občin, podjetij in posameznikov. Vsako kolo več na cesti pomeni korak bližje k čistejšemu okolju in bolj zdravemu življenju.«
Polni zagona 2025 – uradni video: https://www.youtube.com/watch?v=60fE1rsPiAI
Posebne ugodnosti za delodajalce. Uporabniški profil za spremljanje prekolesarjenih kilometrov zaposlenih.
Navdušujoč odziv delodajalcev je le eden od pokazateljev, kako pomembno vlogo ima kolesarjenje pri spodbujanju trajnostne mobilnosti in zdravega življenjskega sloga. Zato se je pobudi Polni zagona letos aktivno pridružila tudi Gospodarska zbornica Slovenije. Zavedajo se odgovornosti gospodarstva do okolja in kot je povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal, »podjetja vlagajo v zelene tehnologije, čiste vire energije in zmanjševanje ogljičnega odtisa. A tehnologija in investicije ne bodo dovolj, če ne bomo tudi sami, kot posamezniki, del spremembe in napredka.«
Pomembno vlogo v izzivu, ki se mu je lani pridružilo več kot dva tisoč kolesarjev iz 104 slovenskih občin, imajo tudi delodajalci. Letos jim bo še lažje sodelovati, zaradi vzpostavitve posebnega profila za delodajalce, kjer lahko predstavniki podjetij sami prenesejo podatke o prevoženih vožnjah zaposlenih. To pomeni enostavnejše spremljanje in še večjo preglednost rezultatov. Nela Halilović z IPoP - Inštituta za politike prostora je med drugim izpostavila, da je samo v prvem dnevu izziva pobudi naklonjenost izkazalo več kot 50 delodajalcev, ki so prepoznali, da je kolesarjenje na delo priložnost za boljše počutje zaposlenih, povezanost v podjetju in trajnostne navade. Prav tako pa sodelovanje delodajalcev pri izzivu prispeva k izboljšanju lokalne prometne in parkirne situacije, kar kaže na pozitiven vpliv na lokalno skupnost.
Pomembnost izziva Polni zagona pa že v četrto prepoznavajo tudi na ambasadi Kraljevine Nizozemske v Sloveniji. Tako je Johan Verboom, veleposlanik Kraljevine Nizozemske v Sloveniji na konferenci med drugim izpostavil: »Kampanja Polni zagona ni le izziv, temveč gibanje za bolj zdrav življenjski slog, čistejši zrak in pametnejše potovalne navade. Vsakič, ko zavrtimo pedala prispevamo k bolj zelenemu okolju, zmanjšujemo izpuste CO2 in spodbujamo bolj zdravo ter aktivno družbo. Kolesarjenje ni le trajnostno, temveč tudi zmanjšuje prometne zastoje, izboljšuje javno varnost in pozitivno vpliva na zdravje. Dejansko statistike na Nizozemskem kažejo, da lahko vsakodnevna vožnja s kolesom na delo zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt za 41odstotkov.«
Privlačne nagrade in brezplačni servisi koles po Sloveniji!
Dodatna motivacija za udeležence so tudi tedenski izzivi, ki ponujajo številne kolesarske nagrade, med katerimi so tri kolesa Pony Classic ali Classic Exclusive, voucher za kolesarsko doživetje na Nizozemskem, osnovni Bikebox za delodajalce, servis koles, darilne kartice ter številne praktične nagrade.
Priložnosti za brezplačne servise koles po Sloveniji:
- Torek, 1. april 2025: Ljubljana
- Torek, 8. april 2025: Kranj
- Sreda, 9. april 2025: Maribor
- Petek, 11. april 2025: Izola
- Sreda, 16. april 2025: Domžale
- Četrtek, 17. april 2025: Celje
- Sreda, 7. maj 2025: Maribor
- Četrtek, 8. maj 2025: Ljubljana
- Petek, 9. maj 2025: Novo mesto
- Sreda, 14. maj 2025: Ravne na Koroškem
Partnerji projekta:
Pobuda Polni zagona kolesarimo v službo je nastala v sklopu projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, v sodelovanju z IPoP - Inštitutom za politike prostora, Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo in Urbanističnim inštitutom Slovenije.