Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Delegacija Ministrstva za javno upravo na študijskem obisku v Združenem kraljestvu

Delegacija Ministrstva za javno upravo se je konec marca skupaj s predstavniki Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport udeležila študijskega obiska v Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske.
Eva Treven sodeluje na okrogli mizi

Generalna direktorica Direktorata za kakovost Ministrstva za javno upravo Eva Treven (tretja z leve) se je udeležila okrogle mize o kompetencah javnih uslužbencev za inoviranje na Globalnem vladnem forumu.

1 / 3

Osrednja pozornost je bila namenjena sodelovanju generalne direktorice Direktorata za kakovost Ministrstva za javno upravo Eve Treven na okrogli mizi o kompetencah javnih uslužbencev za inoviranje na Globalnem vladnem forumu. Predstavila je izkušnje in dosežke Upravne akademije ter ključne novosti uslužbenskega sistema z vidika razvoja kadrov. Izpostavila je tudi pomen vrednot, voditeljstva in veščin ter kompetenc zaposlenih in vodij za uspešno preobrazbo javne uprave.

Šestčlanska slovenska delegacija se je v Zadružnem kraljestvu mudila v sklopu projekta Stičišče za oblikovanje politik, sofinanciranega iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Obiskala je šest institucij inovacijskega ekosistema v javnem sektorju, kot so Laboratorij za politike Univerzitetnega kolidža London, Britanski laboratorij za politike, Ekipa za odprte inovacije, Mednarodni center za oblikovanje in raziskave Metropolitanske univerze Cardiff, Urad za inovacije na področju regulativ ter Inštitut Univerzitetnega kolidža v Londonu za inovacije in javni namen. S tem je pridobila vpogled v metode, pristope in organizacijske modele, ki v Združenem kraljestvu omogočajo sistematično inoviranje in eksperimentiranje pri oblikovanju in izvajanju javnih politik. Obenem pa je tamkajšnjim zaposlenim javnim uslužbencem predstavila delovanje slovenskega Stičišča za oblikovanje politik.

Predstavniki Laboratorija za politike Univerzitetnega kolidža London (angleško UCL Policy Lab) so poudarili pomen sodelovanja vladnih in nevladnih deležnikov pri oblikovanju politik ter kvalitativnih kriterijev pri merjenju učinkov. Britanski laboratorij za politike (angleško UK Policy Lab) si prizadeva za znatno izboljšanje javnih politik z inovativnimi metodami, kot so resne igre in zakonodajno gledališče. Poudarjajo soustvarjanje in institucionalno odgovornost, financirajo pa se iz naročniških sredstev drugih vladnih institucij. Ekipa za odprte inovacije (angleško Open Innovation Team) povezuje državne uradnike z akademiki za vključevanje znanstvenih dokazov v politike. Financirajo jih vlada in univerze, zaposlujejo pa tudi doktorske študente ter organizirajo srečanja prek mreže »Outside in!«. V Mednarodnem centru za oblikovanje in raziskave Metropolitanske univerze Cardiff (angleško International Centre for Design & Research) so izpostavili vlogo oblikovanja storitev pri inovacijah javnih politik in spremljanja uspešnosti s kvalitativnimi kazalniki. Pri Uradu za inovacije na področju regulativ (angleško Regulatory Innovation Office) pa odpravljajo ovire za uvajanje novih tehnologij, kot so umetna inteligenca v zdravstvu in regulacija dronov. Delujejo v sodelovanju z regulatorji in podjetji ter zagovarjajo politično podporo in pragmatične rešitve. Medtem ko Inštitut Univerzitetnega kolidža v Londonu za inovacije in javni namen (angleško UCL Institute for Innovation and Public Purpose) raziskuje koncept »države z misijo« in poudarja krepitev zmogljivosti javnega sektorja, inovacije za javno dobro in strateški pristop k trajnostnemu razvoju.

Obisk je ponudil pomembna spoznanja za nadaljnji razvoj Stičišča za oblikovanje politik ter utrdil vezi za prihodnje sodelovanje s partnerji iz inovacijskega ekosistema javne uprave v Združenem kraljestvu.