Državni sekretar mag. Sotošek nagovoril udeležence proslave ob svetovnem dnevu Romov
Svetovni dan Romov obeležujemo 8. aprila v spomin na pomemben dogodek v zgodovini romske skupnosti, ko so Romi leta 1997 v Londonu organizirali prvi svetovni kongres. Na njem so uradno sprejeli ime Romi kot skupno poimenovanje za vse pripadnike tega naroda, s čimer so potrdili svojo identiteto. Sprejeli so tudi svojo zastavo in himno. Danes so Romi največja etnična manjšina v Evropi, njihova kultura, jezik in tradicija pa so pomemben del evropskega in slovenskega kulturnega mozaika.
V Sloveniji je med 7.000 in 12.000 Romov, kar predstavlja približno pol odstotka celotnega prebivalstva. V osnovne šole je trenutno vpisanih okoli 2.200 romskih učencev. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje si prizadeva za zmanjšanje neenakosti z uvedbo podpornih ukrepov, kot so programi predšolske vzgoje, ki otrokom omogočajo razvoj jezikovnih in socialnih veščin že pred vstopom v šolo. Romski pomočniki pa so most med romskimi družinami in šolami, saj nudijo pomoč pri vključevanju romskih otrok v vzgojno izobraževalni proces.
»Slovenski vzgojno-izobraževalni sistem je inkluziven. Šole nudijo podporo, ki vključuje prilagoditve učnih vsebin, dodatno pomoč, individualne učne načrte, psihološko in svetovalno podporo. Pomembno je namreč zmanjšati razlike med učenci, ki prihajajo iz različnih socialnih, kulturnih in etničnih okolij. Vključevanje romskih otrok v šolski sistem je ključno za njihovo prihodnost, saj izobraževanje predstavlja temelj za boljše življenje in večjo socialno mobilnost. V tem okviru ne gre le za podporo pri učenju, temveč tudi za opolnomočenje romskih otrok in družin, da se zavedajo svojih potencialov in možnosti. Pomembno je tudi ohranjanje romske kulture, saj ta bogati celotno slovensko kulturno dediščino. Romi so nepogrešljiv del naše družbe, zato moramo njihovo kulturo, jezik, glasbo, običaje spoštovati in negovati. Samo s sodelovanjem, spoštovanjem in razumevanjem lahko ustvarimo vključujočo družbo, kjer bodo imeli vsi otroci, ne glede na etnično pripadnost ali socialni status, priložnost za uresničitev svojih sanj. Naš cilj je, da vsak otrok postane ponosen član skupnosti, ki prispeva k njenemu razvoju in bogastvu«, je poudaril državni sekretar.
V občini Tišina se nahaja romsko naselje Vanča vas – Borejci, ki je zgled dobre integracije, saj se je skupnost na tem območju razvila in utrdila. Naselje ima urejeno infrastrukturo in zgledno sobiva z večinskim prebivalstvom, kar je rezultat dolgoročnega sodelovanja. V Vanči vasi smo vzpostavili tudi večnamenski romski center, naselje ima nogometno šolo, zaživelo je tudi kulturno udejstvovanje.