Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Fajon na zasedanju zunanjih ministrov Nata o evro-atlantski solidarnosti in enotnosti

Zaključilo se je dvodnevno srečanje zunanjih ministrov zveze Nato, na katerem je sodelovala tudi podpredsednica Vlade Republike Slovenije in ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon. V ospredju razprav tokratnega zasedanja, ki je pripravljalno pred junijskim vrhom Nata v Haagu, so bili izdatki za varnost, podpora Ukrajini in sodelovanje z indo-pacifiškimi partnerji.

Prvič je na zasedanju zunanjih ministrov Nata sodeloval novi ameriški državni sekretar Marco Rubio, ki je potrdil privrženost ZDA zavezništvu in podporo varnosti Evrope. »Pozdravljam zagotovila ameriškega državnega sekretarja, da ZDA ostajajo zavezane Natu in varnosti evropskih zaveznic. NATO moramo krepiti za to, da preprečujemo vojne in zagotavljamo mir. Evro-atlantska solidarnost in enotnost sta temeljnega pomena za varnostne izzive sodobnega časa, tudi na Zahodnem Balkanu,« je ob robu srečanja poudarila ministrica Fajon.

Fajonova je v razpravi z zaveznicami potrdila, da Slovenija pripravlja načrt o obrambi, varnosti in odpornosti, ki bo predstavljen predvidoma v začetku maja. Izpostavila je pomen širše javne razprave o tem ključnem vprašanju v naslednjih mesecih in pred junijskim vrhom Nata v Haagu, ko bodo voditelji med drugim odločali tudi o morebitnem zvišanju dogovorjene ravni obrambnih izdatkov.

Srečanje Sveta Nato-Ukrajina, na katerem je sodeloval ukrajinski zunanji minister Andrej Sibiha, je potekalo v luči pogovorov o miru v Ukrajini. Zaveznice so potrdile nadaljnjo pomoč in podporo Ukrajini. »Ostro obsojam nadaljevanje ruskih napadov na kritično infrastrukturo in civiliste. Ta vojna se mora končati. Slovenija podpira prizadevanja za mir, ki bo sprejemljiv za Ukrajino in bo temeljil na mednarodnem pravu in Ustanovni listini Združenih narodov,« je dejala ministrica.

Ministrica Fajon je na srečanju zavezništva izpostavila Zahodni Balkan, ki je za NATO regija strateškega pomena. »Skrbi nas ponovna odcepitvena retorika Republike Srbske. Pozorno spremljamo tudi razvoj dogodkov v Srbiji in povolilne razmere na Kosovu. Na Zahodnem Balkanu, ki je za Nato pomembno območje, potrebujemo stabilne države, ki bodo nadaljevale svojo pot v Evropsko unijo,« je povedala.

Spričo vse tesnejše povezave med evro-atlantsko in indo-pacifiško varnostjo so se zunanji ministri Nata včeraj sestali s svojimi kolegi iz Japonske, Koreje, Avstralije in Nove Zelandije. »V današnjem zapletenem varnostnem okolju močna partnerstva ostajajo ključna gonilna sila pri odzivanju na različne grožnje in izzive, zlasti s tistimi, s katerimi delimo enake vrednote. Zato je krepitev sodelovanja z indo-pacifiškimi partnerji nepogrešljiva,« je ob robu včerajšnjega zasedanja dejala ministrica.

Zasedanje se je zaključilo z razpravo zaveznic z visoko zunanjepolitično predstavnico EU Kajo Kallas o sodelovanju med Natom in EU ter o krepitvi evropske obrambe. Zaveznice so se strinjale glede ključne vloge, ki jo ima Nato za kolektivno obrambo in glede močne transatlantske vezi, ki je temelj za premagovanje skupnih varnostnih izzivov.