Finančni petek: Medameriška razvojna banka
IDB je najstarejša in največja multilateralna razvojna banka, ki od leta 1959 deluje v Latinski Ameriki in na Karibih s poslanstvom spodbujanja gospodarskega in socialnega razvoja regije. Združuje 48 držav članic, med katerimi je od leta 1994 tudi Slovenija.
IDB sodeluje z javnim sektorjem v regiji pri oblikovanju in uresničevanju rešitev za trajnostno rast in vključujoč razvoj. S posojili, donacijami, tehničnim znanjem in strokovnimi izkušnjami spodbuja projekte, ki izboljšujejo infrastrukturo, zmanjšujejo revščino ter krepijo blaginjo in trajnostni razvoj v 26 državah regije. V okviru Skupine IDB poleg IDB delujeta še IDB Invest in IDB Lab.
IDB Invest se osredotoča na podporo zasebnemu sektorju z naložbami, posojili in svetovanjem, ki krepijo trajnostne poslovne modele, kot so obnovljivi viri energije in infrastruktura. IDB Lab pa deluje kot inovacijski laboratorij, ki razvija pilotne projekte za reševanje socialnih in okoljskih izzivov. Z donacijami in partnerstvi podpira startupe ter tehnološke rešitve. Oba (IDB Invest in IDB Lab) v zadnjem obdobju krepita sinergije znotraj skupine IDB in posledično tudi svojo dejavnost.
Slovenija v okviru članstva v IDB podpira razvojne pobude, s članstvom pa tudi omogoča dostop slovenskim podjetjem do poslovnih priložnosti v regiji v okviru sodelovanja z IDB. Z našim prispevkom, ki je del programa Pripravljene in odporne Amerike (angleško Ready and Resilient Americas), zagnanega na letnem zasedanju 2025, s področja tehnoloških in digitalnih rešitev Slovenija krepi svojo vlogo v multilateralnih institucijah in spodbuja kroženje znanja, ki je ključno za družbeni napredek.
Sodelovanje z IDB Sloveniji omogoča aktivno udeležbo pri upravljanju banke ter prispeva k večji prepoznavnosti slovenskega znanja v regiji. Ministrstvo za finance redno organizira konference, kjer slovenska podjetja seznanjamo z možnostmi sodelovanja z IDB in jim skušamo olajšati vstop na trge Latinske Amerike in Karibov. S sodelovanjem na letnih zasedanjih IDB krepimo tudi bilateralne odnose in načrtujemo potencialna sodelovanja.