Ministrica za zdravje na dogodku ob 15. obletnici Državnega programa obvladovanja raka
»Rak v Sloveniji predstavlja veliko breme za naše državljane in zdravstveni sistem in tega se na Ministrstvu za zdravje močno zavedamo, hkrati pa je DPOR jasen dokaz, da lahko s strateškim in usklajenim pristopom upočasnimo povečevanje pojavnosti raka, podaljšamo preživetje bolnikov z rakom in izboljšamo njihovo kakovost življenja,« je na dogodku povedala ministrica. »Ob 15-letnici programa smo ponosni na napredek, ki ga je Slovenija dosegla, in si bomo še naprej prizadevali za izboljšanje preventive raka, zgodnje odkrivanje bolezni in zagotavljanje dostopnosti do kakovostne obravnave bolnikov. Na ministrstvu nas veseli tudi, da je državni program leta 2022 prešel v upravljanje Onkološkega inštituta Ljubljana, kjer sicer majhna, a zelo motivirana ekipa s podporo vodstva Onkološkega inštituta učinkovito vodi in koordinira številne deležnike, ki prispevajo k celoviti in kakovostni oskrbi onkoloških bolnikov v državi. Ministrstvo za zdravje bo tudi v prihodnje podpiralo izvajanje Državnega programa obvladovanja raka,« je obljubila Prevolnik Rupel.
Ob tem je ministrica omenila tudi vlogo Slovenije v evropskem prostoru, saj je prispevala k nastanku skupnega evropskega načrta za boj proti raku. Ministrica je še posebej izpostavila uspešnost slovenskih presejalnih programov ZORA, DORA in SVIT, ki imajo eno izmed najvišjih stopenj udeležbe v državah EU in so pomembno zmanjšali pojavnost in umrljivost nekaterih vrst raka v Sloveniji – smo na primer ena redkih držav na poti k odpravi raka materničnega vratu. Poleg tega se že oblikujejo strokovna izhodišča za uvajanje novih presejalnih programov za odkrivanje raka prostate in pljuč ter okužbe z bakterijo Helicobacter pylori v povezavi z rakom želodca.
V Sloveniji smo v zadnjih 15 letih z DPOR povečali preživetje bolnikov z rakom in naredili pomembne korake za izboljšanje kakovosti življenja bolnikov s celostno rehabilitacijo in paliativno oskrbo. Poleg tega je bil lani sprejet Zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih bolezni do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov (ZPEDZKP).
Rak v Sloveniji, tako kot v drugih razvitih državah, predstavlja eno največjih javnozdravstvenih bremen. Po podatkih Registra raka je v letu 2021 v Sloveniji za rakom zbolelo več kot 17 tisoč ljudi, več kot šest tisoč jih je umrlo, z izkušnjo raka pa jih med nami živi več kot 130 tisoč. Število novih primerov raka vsako leto narašča za okoli dva odstotka. Učinkovito obvladovanje raka zahteva jasne cilje, ki povezujejo različne deležnike, finančno vzdržne ukrepe ter sprotno spremljanje njihove učinkovitosti. DPOR povezuje vse ključne deležnike – zdravstveno politiko, stroko in civilno družbo – ter si prizadeva zagotavljati enak dostop do kakovostne onkološke oskrbe. Program združuje sistematične ukrepe za preprečevanje raka, zgodnje odkrivanje, zdravljenje ter celostno oskrbo bolnikov z rakom, s ciljem zagotoviti enako kakovostno obravnavo za vse prebivalce Slovenije.
Od leta 2022 program upravlja Onkološki inštitut Ljubljana. Direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Zlata Štiblar Kisić je ob jubileju programa povedala: »DPOR je v 15 letih pomembno zaznamoval slovenski zdravstveni prostor ter prispeval k zmanjšanju bremena raka v Sloveniji, učinkovitejšemu zdravljenju in boljši skrbi za onkološke bolnike. Število onkoloških bolnikov narašča, izzivi so vse večji. Zato je ključno, da v sodelovanju z vsemi deležniki vlagamo v znanje, inovacije in napredek, predvsem pa, da na prvo mesto postavljamo bolnika.« Dr. Sonja Tomšič, dr. med., koordinatorica DPOR, pa opozarja tudi na izzive v prihodnosti: »V preteklih 15 letih smo z državnim programom postavili trdne temelje za kakovostno onkološko oskrbo, ki naj bo tudi v prihodnje široko dostopna. Kljub dosežkom pa nas čakajo novi izzivi – naraščajoče število bolnikov, pomanjkanje strokovnega kadra in potreba po še bolj učinkoviti preventivi in izboljšanju kakovosti življenja bolnikov od postavitve diagnoze dalje.«