Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Na posvetu Dostojanstvo v starosti v Državnem svetu: »Potrebujemo sodelovanje vseh!«

Državni sekretar na Ministrstvu za solidarno prihodnost dr. Luka Omladič se je danes v imenu ministra udeležil posveta z naslovom Dostojanstvo v starosti, ki je potekal v organizaciji Socialne zbornice Slovenije, Alma Mater Europaea ter Komisije Državnega sveta za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide.

Dogodek je bil namenjen opozorilu na številne izzive, s katerimi se soočajo starejši v Sloveniji – od socialne izključenosti, pomanjkljive zaščite pravic, starizma in nasilja, do sistemskih ovir pri dostopu do storitev ter podcenjevanja prispevka starejših k družbi.

Državni sekretar dr. Luka Omladič je v imenu ministra uvodoma nagovoril zbrane ter izpostavil, da je »dostojanstvo v starosti odraz vrednot celotne družbe – kako ravnamo s starejšimi, veliko pove o nas samih.« Poudaril je, da je področje dolgoživosti in skrbi za starejše s tem mandatom končno postavljeno v središče političnega odločanja in da Ministrstvo za solidarno prihodnost nastopa kot de facto »ministrstvo za starejše«, ki si prizadeva za spremembe ne le v zakonodaji, temveč tudi v vsakdanjem življenju ljudi.

Državni sekretar stoji za govorniškim pultom

Državni sekretar dr. Luka Omladič | Avtor: Benjamin Beci/Državni svet Republike Slovenije

Med ključnimi poudarki govora je bil tudi poziv k skupni odgovornosti: »Vse to so izzivi, ki jih ne more reševati samo vlada. Potrebujemo sodelovanje vseh – stroke, civilne družbe, lokalnih skupnosti in gospodarstva.« 

Kot osrednji strateški dokument ministrstva je bila predstavljena Strategija dolgožive družbe, ki celostno naslavlja izzive staranja in temelji na vrednotah solidarnosti, vključenosti ter medgeneracijskega sodelovanja. Poseben poudarek je namenjen vzpostavitvi kakovostnega sistema dolgotrajne oskrbe in boju proti vsem oblikam nasilja nad starejšimi.

»Dostojna starost ni nekaj, kar se začne pri 65 letih – je proces, ki ga oblikujemo vse življenje,« je zaključil državni sekretar ter se zahvalil organizatorjem za pomembno pobudo, vsem udeležencem pa za njihovo predanost izboljšanju položaja starejših v naši družbi.

Ministrstvo za solidarno prihodnost ostaja zavezano krepitvi pravične, dolgožive in vključujoče družbe – takšne, kjer se bo vsakdo lahko staral s ponosom, spoštovanjem in v varnem okolju.