Priznanje za življenjsko delo v diplomaciji
Prvo tovrstno priznanje bo 22. maja 2025, ob Dnevu slovenske diplomacije, na posebni slovesnosti podelila podpredsednica Vlade Republike Slovenije in ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon. Slovesnost bo hkrati priložnost za razmislek o pomenu diplomatskega poklica in njegovem vplivu na mednarodni položaj Slovenije.
Priznanje za življenjsko delo v diplomaciji se bo nato podeljevalo enkrat letno posamezniku, ki je s svojimi dolgoletnimi prizadevanji in izjemnim delom bistveno prispeval k razvoju slovenske diplomacije in diplomatskega poklica.
Kandidate za prejem priznanja lahko nominirajo aktivni ali nekdanji slovenski diplomati, društva, ki delujejo v javnem interesu na področju zunanje politike in mednarodnih odnosov, in organizacijske enote Ministrstva za zunanje in evropske zadeve. Samonominacija ni dopustna.
Nominacije se lahko vložijo kadarkoli in nimajo roka veljavnosti, vendar bomo za podelitev v letu 2025 upoštevali predloge, ki bodo na naslov gp.mzez@gov.si prispeli do 20. aprila 2025.
Nominacija mora vsebovati:
- osnovne biografske podatke o kandidatu,
- izčrpno utemeljitev s poudarkom na specifičnih diplomatskih dosežkih oz. zaslugah kandidata, skladno z merili, kot sledi,
- soglasje kandidata.
Merila za izbor nagrajenca so:
Prispevek k slovenski diplomaciji:
- Kandidat je z dolgoletnim delom pomembno prispeval k razvoju, profesionalizaciji in mednarodnemu ugledu slovenske diplomacije.
- Pri presoji se upoštevajo tako vidni dosežki (npr. uspešna pogajanja, vzpostavitev novih predstavništev, prelomni mednarodni sporazumi) kot tudi manj opazne, a dolgoročno dragocene dejavnosti (denimo mentorstvo, vzpostavitev sistemskih izboljšav, inovativne prakse na področju diplomacije in zunanjih zadev).
Dolgoletna aktivna služba in trajni vpliv:
- Osnovno izhodišče je najmanj 15 let delovanja v službi slovenske diplomacije.
- Izjemoma se lahko dodeli priznanje tudi posamezniku izven okvira ministrstva, če so njegovi dosežki merljivo in dokazljivo vplivali na razvoj in ugled slovenske diplomacije.
- Posebej se vrednoti, kako se je kandidat izkazal pri prenosu znanja in izkušenj na mlajše generacije diplomatov in ali je njegovo delo prispevalo k sistemskemu napredku.
Etičnost in skladnost z mednarodnimi diplomatskimi standardi:
- Kandidat je v celotni karieri izkazoval spoštovanje etičnih in pravnih načel, ki so temelj diplomatske službe.
- Kandidat je vzdrževal visoke standarde integritete, nepristranskosti in spoštovanja človekovih pravic in je s svojim ravnanjem krepil ugled Republike Slovenije.
Prejete nominacije bo obravnavala komisija, ki jo bo v ta namen imenovala ministrica za zunanje in evropske zadeve.
Z morebitnimi vprašanji glede nominacijskega in izbirnega postopka se lahko obrnete na Službo za javno diplomacijo (dasa.windischer@gov.si).