Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenija med pobudnicami prelomnih resolucij 58. zasedanja Sveta ZN za človekove pravice

V Ženevi se je zaključilo 58. zasedanje Sveta OZN za človekove pravice, na katerem je Slovenija nastopila kot ena ključnih sooblikovalk pobud, ki pomembno prispevajo h krepitvi mednarodnih standardov človekovih pravic
Dvorana s čudovitim stropom

58. zasedanje Sveta OZN za človekove pravice | Avtor: MZEZ

1 / 2

Soglasno so bile sprejete vse pobude Slovenije: resolucija o človekovih pravicah starejših, resolucija o ženskah, diplomaciji in človekovih pravicah ter resolucija o pravici do čistega, zdravega in trajnostnega okolja.

Zasedanje je potekalo od 24. februarja 2024, v okviru tedna na visoki ravni se ga je udeležila tudi državna sekretarka dr. Melita Gabrič.

Slovenija je dosegla pomemben preboj na področju pravic starejših. Skupaj z Argentino, Brazilijo, Filipini in Gambijo smo vložili resolucijo, ki ustanavlja medvladno delovno skupino za oblikovanje mednarodnega instrumenta za spodbujanje in varstvo človekovih pravic starejših. S tem je postavljen temelj za celovito, sistematično in trajno varovanje njihovih pravic na globalni ravni. S pravno zavezujočim instrumentom bo jasno opredeljena narava pravic starejših in obveznosti držav za njihovo varstvo.

Na pobudo Slovenije in široke preko-regionalne skupine držav je bil soglasno sprejet predlog resolucije  z naslovom Ženske, diplomacija in človekove pravice, s katero smo ne le uvedli vsakoletno obeleževanje mednarodnega dneva žensk v diplomaciji (24. junija) v Ženevi, temveč tudi odprli prostor za nadaljnje strateške razprave o odpravi sistemskih ovir za enakovredno udeležbo žensk v diplomaciji in procesih odločanja.

Z vidika okoljskih pravic je bila na pobudo Slovenije, Švice, Kostarike, Maroka in Maldivov sprejeta resolucija o pravici do čistega, zdravega in trajnostnega okolja (R2HE), tokrat osredotočena na zaščito oceanov. Gre za pomemben korak pri uveljavljanju okoljskih pravic kot sestavnega dela človekovih pravic.

Slovenija je skupaj z državami članicami EU vložila tudi resolucije, ki podaljšujejo mandate posebnih poročevalcev za spremljanje stanja človekovih pravic v Mjanmaru, DLR Koreji in Belorusiji. So-ustvarili smo tudi resolucijo o svobodi veroizpovedi in prepričanja.

Kot članica Varnostnega sveta OZN, je Slovenija vseskozi zasedanje opozarjala na pereče kršitve človekovih pravic po svetu, še posebej v kontekstu miru in varnosti. Med drugim smo opozorili na razmere v Ukrajini, Rusiji, na okupiranih palestinskih ozemljih, v Afganistanu, Mjanmaru, DLR Koreji, Siriji, Južnem Sudanu, Iranu, Belorusiji in Venezueli, ter dosledno zagovarjali enakosti spolov in visoke mednarodne standarde pravic žensk in deklic.

V duhu prizadevanj za bolj pravično in vključujočo prihodnost je na tokratnem zasedanju sodelovala Livia Zara Hauptman, predsednica Nacionalnega otroškega parlamenta, ki je v imenu Slovenije nastopila na letni panelni razpravi Sveta o otrokovih pravicah. V svojem nastopu je poudarila, da ima vsak otrok pravico do dostojnega življenjskega standarda in enakih možnosti že od najzgodnejših let. V govoru je posebej izpostavila pomen univerzalnega dostopa do kakovostnega izobraževanja, varstva, zaščite in celostne podpore za vse otroke.

Slovenija ima v Svetu OZN za človekove pravice trenutno status opazovalke in kandidira za članstvo v obdobju 2026-2028. S svojimi nastopi in drugimi aktivnostmi na zasedanjih Sveta dokazuje, da je pripravljena prevzeti še večjo vlogo pri so-oblikovanju mednarodnih standardov za promocijo in varstvo človekovih pravic po svetu.