Ministrica Fajon: Benin je za EU izjemno dragocen partner v Zahodni Afriki

Ministrica Tanja Fajon z zunanjim ministrom Benina Olushegunom Bakarijem | Avtor: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
»Benin je izjemno dragocen partner EU v Zahodni Afriki. O tem priča naše sodelovanje na različnih področjih - od varnosti, trgovine in zelene energije do infrastrukture in človeškega kapitala. Prepoznavamo in podpiramo potencial Benina, da odločno nadaljuje z razvojem, saj v zahodnoafriški regiji potrebujemo stabilne partnerje, ki se bodo zoperstavili naraščajočim varnostnim tveganjem iz vedno bolj nemirnega Sahela,« je ob robu srečanja z beninskim zunanjim ministrom Olushegunom Bakarijem povedala ministrica. Sogovorniku je zagotovila podporo EU v boju proti terorizmu in organiziranemu kriminalu, ki pestita predvsem sever države.
Ministrica se je sestala tudi z ministrom za gospodarstvo in finance Romualdom Wadagnijem, ministrom za razvoj in vladno koordinacijo Abdoulayem Bio Tchanéjem, ministrom za notranje zadeve in javno varnost Alassanom Seïdoujem ter ministrom za obrambo Fortunetom Nouatinom. Govorili so o načrtih Benina za modernizacijo in kako bi - skozi okrepljeno politično, gospodarsko in varnostno partnerstvo - EU lahko prispevala k nadaljnjemu razvoju države.
V luči aktivne vloge, ki jo ima Slovenija v Varnostnem svetu Organizacije združenih narodov, se je ministrica Fajon podrobno seznanila z regionalnim varnostnim kontekstom in razmerami predvsem v Nigerju in Burkini Faso, kjer je v zadnjih letih prišlo do vojaških udarov.
EU je z razvojno pomočjo v okviru instrumenta Global Gateway v Beninu prisotna zlasti na treh prednostnih področjih: trajnostni razvoj človeškega kapitala, zelena gospodarska rast in varna ter trajnostna družba. Ministrica Fajon si je ogledala dva projekta, ki odražata smer razvoja, ki ga EU podpira v Beninu. Luka Cotonoue, ki predstavlja srce beninskega gospodarstva in je nepogrešljiva tudi za zunanjo trgovino sosednjih držav, s pomočjo belgijske luke v Antwerpnu stopa na pot modernizacije, vključno z digitalizacijo, prenovo infrastrukture in trajnostno vizijo. Srečala se je tudi z mladimi, ki soustvarjajo projekt Sèmè City - regionalno središče inovacij, izobraževanja in podjetništva. Pomoč EU, ki podpira izobraževanje in ustvarjanje poslovnih priložnosti za mlade Afričane ter s tem boljšo perspektivo za prihodnost, je v Beninu zelo cenjena.
Na srečanju s predstavniki beninske civilne družbe je ministrica povedala, da so pomembni partnerji EU, predvsem ko gre za izvajanje projektov s področja človekovih pravic, enakosti spolov, dobrega upravljanja, humanitarne pomoči ter trajnostnega in vključujočega razvoja.
Obisk ministrice Fajon v Beninu v imenu EU je dobra priložnost tudi za krepitev dvostranskih odnosov med Slovenijo in Beninom, ki so skromni. Memorandum o soglasju o političnih in diplomatskih posvetovanjih med zunanjima ministrstvoma obeh držav, ki sta ga podpisala ministra, predstavlja prvi korak na poti do nadaljnjega sodelovanja. Beninski sogovorniki so z zanimanjem prisluhnili, na katerih področjih lahko Slovenija ponudi ekspertizo in kje bi bilo možno sodelovanje - od turizma do umetne inteligence in vesolja.