Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Zdravje mater in žensk ter dobrobit otrok v ospredju mednarodnih prizadevanj Slovenije

Ob Svetovnem dnevu zdravja, ki letos poteka pod naslovom "Zdravi začetki, upanja polna prihodnost", je mednarodna skupnost pozvana k razmisleku, kako povečati prizadevanja za odpravo preprečljivih smrti mater in novorojenčkov ter za dolgoročno zdravje in dobro počutje otrok in žensk. Zdravje mater in žensk ter dobrobit otrok so vedno bili v ospredju mednarodnih prizadevanj Republike Slovenije.

Vse od začetkov slovenske državnosti, z vzpostavljanjem humanitarne in psihosocialne pomoči ženskam in otrokom, ki jih je prizadela vojna na Balkanu, si je Slovenija utirala pot, da je kasneje kot donatorica posvetila prioritetno pozornost prav tem vsebinam. Položaj žensk in deklic je vedno bil del tako Strategije zunanje politike Republike Slovenije kot tudi Strategije mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči Republike Slovenije. Prav tako je bilo vključeno delo z otroki, še posebej vzgoja za pravice otrok.

Letošnji Svetovni dan zdravja obeležujemo v času pomembnih pretresov geopolitične ureditve sveta, celo oboroženih spopadov v evropski soseščini. Demografska neravnovesja, staranje sveta, širjenje kroničnih nenalezljivih bolezni, odpornost mikrobov, izzivi duševnega zdravja ter soočanje s pandemijami, podnebnimi spremembami in problemi ustrezne prehranjenosti se dogajajo ob vzpostavljanju novih gospodarskih ovir, pomanjkanju usposobljene zdravstvene delovne sile ter ponekod prekinjenih dobavnih verigah zdravil in zdravstvenih pripomočkov. Po drugi strani pomembno priložnost predstavljajo znanstvena odkritja, nove tehnologije in izdelki predvsem v genetiki in genomiki ter digitalizacija in umetna inteligenca. V teh okoliščinah je nujno, da se mednarodna skupnost zave pomena okrepljenega sodelovanja za globalno zdravje.

Ozaveščanje, participacija, deljenje izkušenj in solidarnost tudi na področju mednarodnega sodelovanja so torej v tem trenutku ključni za zasledovanje ciljev trajnostnega razvoja na področju zdravja.

Republika Slovenija v okviru mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči sofinancira projekte na področju zdravja v partnerskih državah. Poudarek je predvsem na izboljševanju spolnega in reproduktivnega zdravja in pravic žensk in deklic ter obravnavi duševnega zdravja in izvajanju psihosocialne pomoči žrtvam oboroženih konfliktov.

Trenutno prek partnerskih nevladnih organizacij podpiramo projekte ozaveščanja žensk in deklic v Srbiji, Libanonu, Ugandi in Južnem Sudanu o njihovem spolnem in reproduktivnem zdravju in pravic, zaščiti pred nasiljem in s tem povezanimi pravicami. Prek ITF, Ustanove za krepitev človekove varnosti, in Slovenske karitas izvajamo projekte na področju celostne rehabilitacije in duševnega zdravja žrtev konfliktov v Palestini, Afganistanu in Ukrajini. S sredstvi Republike Slovenije so bili lani zgrajeni novi prostori za fizioterapijo za invalidne otroke v regiji Žitomir v Ukrajini, približno 50 otrokom s konfliktnih območij v Ukrajini je bilo omogočeno letovanje na Debelem rtiču, 10 težko ranjenih otrok iz Gaze pa je prišlo na zdravljenje v URI Soča. Ukrajini je Slovenija preko Svetovne zdravstvene organizacije v 2024 že drugo leto zapored namenila tudi prispevek za nujno humanitarno pomoč v obliki zdravil in medicinske opreme.

Slovenija bo s tovrstnimi prizadevanji, ob upoštevanju aktualnih potreb, nadaljevala tudi v prihodnje.